594 biedt te zijn, en daarom verzoek ik, dat de president de lichten doe ontsteken, om de werkzaamheden voort te zetten." Die man had een gerust geweteneen geweten, dat hem toefluisterde dat hij het goede deed. Plicht is het schoonste woord dat er bestaat; tracht gij steeds even als die wetgever te handelen. Meer kunt gij niet doen, maar doe ook nooit minder, dan Uw plicht U gebiedt." Gedurende eenigen tijd had Lee de moeielijke taak, het leger van Noord-Virginië te organiseeren. Yan alle zijden stroomden man nen en jongelingen toe. Sedert Mei schaarden zich 30,000 Virgi- niërs onder de vanen der geconfedereerdenechter was hun ijver en geestdrift niet voldoende, om er de zoo hoog noodige krijgs tucht in te brengen; eene buitengewone krachtsinspanning was noo- dig, om er in eenige maanden tijds goede soldaten van te vormen; toch werden het later uitmuntende troepen. Nadat Lee in drie maanden tijds Richmond in verdedigbaren staat en de troepen geheel georganiseerd had, werd hij, te gelijk met Beau regard, Johnston en Cooper, tot divisie-generaal benoemd en naar West-Virginië gezonden, om er een moeielijk werk tot stand ,te brengen. De zomer ging voor hem zonder groote wederwaardighe den voorbij; alleen had hij eenige kleine schermutselingen met vlie gende kolonnes van Mac-Clellande bevelhebber der federalisten. Dikwerf hoopte Lee met het gros der Noordelijken in gevecht te zullen komen, maar het gelukte hem alleen, na vermoeiende marschen en contramarschenop wegen, die door hunnen slechten toestand de bewegingen zeer belemmerden, paal en perk te stellen aan de voor- deelen, die de Generaal Rosencranz behaaldeen dezen terug te wer pen. De winter viel in, en Lee kwam te Richmond terug, zonder dat deze veldtocht iets uitgewerkt had. De teleurstelling der geconfedereerden was groot en de critiek streng. Men bracht niet in rekeningde slechte wegende onbevaar baarheid der rivieren; het totale gemis aan spoorwegen; de geest der bewoners, die meer voor de Unie gezind waren en de bewegingen der geconfedereerden aan de tegenpartij verraadden, terwijl de ge- federeerden twee spoorwegen tot hunne beschikking haddendie hun snelle terugtochten toeliet. Lee kreeg dus tot belooning voor eenen roemloozen veldtocht, vol zware vermoeienisseneene algemeene verslagenheid. Hij wilde niet openbaar maken, hetgeen het gouvernement wel wist, dat het niet nakomen van zijne bevelen en plannen de oorzaken waren van den

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 601