n. 595 slechten uitslag, omdat hij niemand wilde benadeelen, die de uniform der geconfedereerden droeg. Gedurende den winter werd hij belast met het in verdedigbaren toestand brengen van de kusten van Georgië en Zuid-Carolinaen de bewonderenswaardige werken, die hij daar liet aanleggen, hergaven hem die populariteitdie hem nimmer meer verlaten zou. Slaan wij een blik op de gebeurtenissen die in het overig Vir- ginië hadden plaats gehad. Het eerste schot was gelost geworden te New-York, alwaar een treffen had plaats gehad, kort daarop ge volgd door de slag bij Menassas, in het Noorden van Virginië, al waar de legers voor het eerst ernstig in gevecht kwamen. Hier was het dat de dappere Jackson, aan het hoofd van zijne beroemde l1' brigade, zijne hooge waardigheid verkreeg en zijn naam gemaakt heeft. Te dikwerf zal de naam van dien officier genoemd wordendan datwij niet zouden trachtenin eenige regelen hem te schetsen. Jackson was physiek en moreel geheel het tegenovergestelde van Jjee, van wien hij spoedig de uitstekendste officier zou worden. Insgelijks Virginiër van geboorte, maar behoorende tot de arbei dende klasse van het Westen, had hij het door zijn ijver en volhar ding zoover gebracht, dat hij benoemd werd tot hoogleeraar aan de militaire school te Lexington, na in den Mexicaanschen oorlog den majoorsrang gehaald te hebben. De kadetten, die hij onderwees in de proefondervindelijke wijsbe geerte en in de artillerie, vermoedden niet, welk een moedig en kundig officier zij in hun strengen en weinig sympathie inboezemenden leer meester voor zich hadden. Zijne lompe houding, zijn mager en onregelmatig lichaam, zijn stijve gang en zijne aanhoudende afgetrokkenheid maakten hem tot het voorwerp der onuitputtelijke boerterij zijner leerlingen. Hij had dan ook weinig van het voorkomen van een held, maar onder die houding en die karakter-eigenaardigheden waren de edelste hoeda nigheden verborgen eene groote godsdienstigheid, een ontembare moed en eene volharding, die tegen alles bestand was. Verscheidene jaren sleet hij te Lexington, en waren de gewichtige gebeurtenissen van den opstand niet tusschenbeide gekomen, hij zou

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 602