597 als een steenen muur zoo palonze leuze zij ook overwinnen of sterven", valt Jackson de vijandelijke infanterie met de bajonet aan, geeft de overige geconfedereerden de gelegenheid, zich te herstellen, en den vijand totaal te verslaan. Aan Jackson kwam de eer van den dag toe. In Maart werd Lee naar Richmond teruggeroepen, en hem de geheele leiding der militaire zaken der confederatie opgedragen. Zijn eerste plan wasde stad Richmond eerst in behoorlijk verdedigbaren toestand te brengen. Hieraan arbeidde hij onafgebroken voort. Niettegenstaande de overwinning bij Manassas, stonden de zaken der Zuidelijken niet gunstig. Prat op de behaalde voordeelendie hun een te groot zelfvertrouwen hadden ingeboezemdgeloofden zij aan eenen spoedigen vrede, en waren zij gedurende den win ter werkeloos gebleven. Het Noorden daarentegen maakte zich dien tijd ten nutte, om zijne hulpbronnen voor den aanstaanden veldtocht te vermeerderen. Men moest een man zijn als Lee, om het leger in staat te kunnen stellen, zich te meten met de troepen die op Yirginië aanrukten. De generaal Mac-Clellan, die het vorig jaar niet ongelukkig in West-Virginië gestreden had, was bestemd, tegen Richmond te ope- reeren. Zelf uitstekend soldaat, die veel roem in Mexico ingeoogst had, zou hij een geduchten tegenstander worden. Op het oogenblikdat de oorlog uitbrak, had Mac-Clellan geaarzeld, welke partij te moeten omhelzenmaar nadat hij een commando in den eersten veldtocht had aangenomen en daarin gelukkig geweest was, werd hij in de lente van 1862 benoemd tot opperbevelhebber der Noordelijke legers. Alles was in het werk gesteld, om die legers op eenen grooten voet te brengen. Verdeeld in drie korpsen onder Banks, Mac-Dowell en Premont, 200,000 man sterk, omsingelde het Richmond van drie zijden, en volgens alle waarschijnlijkheid zou de hoofdplaats der confederatie voor het einde van den veldtocht in handen der Noordelijken zijn. De generaal Jozef, E. Johnston, die het bevel in Richmond voerde, verijdelde echter de ontwerpen der gefedereerden. Terwijl hij hen door Jackson, in de vallei van Virginië, liet aanvallen, welke diversie uitstekend gelukte, viel hij hen zelf bij Seven Pines, aan de Chickahoming, aan en leverde hun eenen bloedigen slag. Van daar de bijnaam „Stonewall Jackson."

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 604