598 Overwinnaars aan den eenen kant waren zij aan de andere zijde min der gelukkig. Wel was aan de troepen onder Mae-Clellan een zwa re slag toegebracht, maar ten koste van Johnston, die, zwaar gewond, naar Richmond vervoerd moest worden en het bevel overgaf aan Lee. Acht dagen daarna eindigde Jackson den veldtocht in de vallei van Virginië, door het totaal verslaan van Premont bij Port-Republique; daarop vereenigde hij zich met Lee. Men mocht geen tijd verloren laten gaan, want Mac-Clellan moest tegengehouden wordendie, onder het gezicht der wallen van Rich mond voortrukkende, de stad met een beleg dreigde. Het was daar om noodzakelijk, te weten te komen, hoe sterk dat leger en in welken toestand het was. De generaal Stuart en de twee kolonels Jjeeeen de zoonde andere een neef van den generaal, boden zich tot het doen van deze gevaarvolle verkenning aan. Zij gelukte, niettegenstaande vele moeiten en gevaren volkomen men was zelfs tot in den rug van Mac-Clellan doorgedrongen. Lee kende nu de zwakke zijde van zijne tegenpartij, en bereidde zich tot den aanval voor. Jackson kreeg bevel, zich den 25sten Juni te Cold-Harbour met den bevelhebber te vereenigen. Die dépêche, met het adres //Aan den generaal Jackson", zonder opgave van plaats, behelsde den last, met geforceerde marschen en in de diepste geheimhou ding op te rukken. Die dépêche kwam toch in handen van Jackson, maar door ver schillende vermoeiende marschen en contramarschen, waardoor het hem gelukteaan de waakzaamheid van Mac-Clellan te ontsnappen, kwam hij eerst den 27sten te Cold-Harbour aan. Echter had Lee niet kunnen wachten met het beginnen zijner operaties. Na een hardnekkigen strijd van eeuige uren waren de geconfedereerden er in geslaagdhunne tegenpartij uit hare positiën bij Mechanicsvilleaan de Chickahoming, te verdrijven, maar stuitten zij op eene tweede nog sterkere verdedigingsliniete vergeefs werd een aanval daarop beproefden de Zuidelijken behielden alleen het slag veld, waar zij bivakkeerden. Den volgenden dag werd het gevecht hernieuwd, en duurde //zeven dagen"; wonderen van dapperheid wer den door de Zuidelijken verricht om de vijandelijke positiën meester te wordendie zij den vorigen avond te vergeefs beproefd hadden te nemen. Niettegenstaande Mac-Clellan groote verliezen leed, gelukte dit Hill en Longstreet niet.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 605