601 moet betaald wordenhet plunderen en brandstichten moeten als mis daden beschouwdelke onnoodige vernieling streng verboden en het be- leedigen der burgers door militairen ten strengste en dadelijk gestraft worden. De van wege de militaire autoriteiten bevolen gevangenne mingen moeten alleen plaats hebben op de plaats-zelve der vijandelijk heden, en eeden, niet gevorderd bij de constitutie, moeten niet geëischt of afgenomen worden. Het recht van het gouvernement, om sla ven tot werken in dienst te kunnen nemen, moet bevestigd worden en als een gevolg daarvan moet de eigenaar dier slaven schadeloos gesteld worden. //Ieder oogenblik kan ik door mijnen Schepper opgeroepen worden om voor Zijnen rechterstoel te verschijnenen in den naam der verge ving die ik van Hem hoop te verkrijgen, schrijf ik u dit in alle op rechtheid en uit liefde voor mijn Vaderland." Meer dan alle titels, getuigen deze edele woorden voor Mac-Clellan. Te Washington werkten zij uit, dat hij in het bevel over de federa listen in Virginië vervangen werd door den generaal Pope, wiens gezindheid geheel verschillend was van die van Mac-Clellan. Zijne orders luidden: dat elke separatist dadelijk zou gevangen genomen worden; dat hem den eed van onderwerping zou voorgelegd, en hij niet vrijgelaten mocht worden dan onder eene aanzienlijke borgtocht. Wei gerde men den eeddan werd men verbannenwerd men later weder gevangen genomendan stond de doodstraf met den kogel en verbeurd verklaring der goederen er op. Ieder, die beschuldigd werd met de geconfedereerden te heulenwerd gefusilleerd. De aanzienlijken onder de burgers moeten gevangen genomen en als gijzelaars gehouden wor den, om verzekerd te zijn van de goede gezindheid der inwoners terwijl zij met hun leven werden verantwoordelijk gesteld voor elk soldaten leven gedurende de fourageeringen. Op zulk eene wijze gevoerd, ontaardde de oorlog in vandalisme; de generaal Lee kon zijne verontwaardiging niet terughouden. Hij bragt met nadruk zijne klachten hiertegen in bij den minister van oorlog te Washington, en dit bleef niet zonder gevolg. Het federalistisch gouvernement vaardigde eene proclamatie uit, waarin aan ieder officier op straffe des doods verboden werd, de gelede ren te verlaten om zich het goed van anderen toe te éigenen. Pope aanvaardde vol vertrouwen het bevel, om den veldtocht in Virginië te beginnen, vast overtuigd en het luide verkondigende, dat,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 608