602 met een leger, zooals Mac-Clellan hem had overgegeven, niets zijne zegevierende tocht naar New-Orleans kon tegenhouden. Gedurende eenigen tijd observeerden de legers elkander; Lee, vree- zende dat zijn tegenstander te snelle vorderingen zou maken, zond Jacksou tegen hem op, die, na een hevig gevecht, Pope noodzaakte terug te trekken. Hier was het weder, in een hachelijk oogenblik van dit treffen bij Cedar-Eundat Jacksontoen het scheen dat de geconfedereerden zouden moeten wijken, zich met vuur en geest drift aan het hoofd zijner troepen stelde, besloten te overwinnen of te sterven. De kreet //Stonewall Jackson" ging op en werkte als een toover- middel op zijne reeds verspreide troepen, zoodat zij zich weder spoedig verzamelden en den vijand tot achter de ïtappahanock terugdreven. Daar was het dat Lee besloot dezen aan te vallenpartij trekkende van de voordeeleudie een boschachtig terrein hem aanbood, verdeelde hij zijne strijdkrachten in twee deelen; Jackson moest met het eene deel eene omtrekkende beweging maken, en trachten den vijand in den rug te komen. Deze brave officier rukte met eenen omweg op Manassas aanen vernielde de materialen, die aldaar in de magazijnen in groote hoe veelheid opgestapeld waren. Dit hoorende, rukte Pope in allerijl op Manassas aan, maar reeds was Jackson weder even snel als geheim zinnig verdwenenen geen wonder dat Pope hem niet meer vond want in twee dagen had Jackson 50 mijlen gaans afgelegd, terwijl Pope nog altijd even wijs bleef wat de positiën zijner tegenpartij betrof. Jackson trok naar Sudley, in den rug gesteund door dezelfde berg ketens, waaruit hij gedeboucheerd was, en waar hij zich met Lee moest vereenigen. Toenop het geluid van het geschut afgaandedeze, met de andere helft der strijdkrachten, met geforceerde marschen bij Thorough-Pare Cap, uit een défilé, in die zelfde bergketens, waardoor Pope zich be veiligd achtte, aanrukte, vond hij zijn onderbevelhebber in gevecht gewikkeld met het geheele federalistische leger, op dezelfde plaats, waar een jaar geledeu de slag bij Manassas geleverd was. Pope, niet bewust van de komst van Lee, viel Jackson met woede aan. De strijd duurde twee dagenvan beide zijden werd met moed en volharding gestreden. Geheele brigaden van Jackson en Longstreet werden, door het vijandelijk artillerievuur, als het ware vernield.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 609