603 Het doel van Lee, om den vijand, die door den bergrug niet achteruit wijken kon, in te sluiten, gelukte volkomen. Een aanval van het geheele Zuidelijke leger op het centrum der Noordelijken besliste den strijd] in het voordeel der eersten. De avond maakte een einde aan het gevecht en de overwonnen federalisten [namen een overhaaste terugtocht aan tot onder de muren van Washington. De derde veldtocht tegen Eichmond was mislukt en Lee had Virginië weder gered. De verliezen van zijn leger bedroegen 10000 manmaar zijne partij hadbehalve een groot aantal gevangenen, een driedubbel verlies geleden. III. De strijd zou nu overgebracht worden, van de poorten van Eich mond, naar de hoofdstad der Yereenigde Staten. Voor Lee stonden nu door zijne overwinningen de wegen naar het Noorden open, en hij aarzelde geen oogenblik, in Maryland teruk ken. Zijn doel daarmede was, den strijd buiten Virginië te brengen, in de hoop, in meer rijke en vruchtbare landstreken te komen, daar Virginië door den oorlog zoo goed als uitgeput was. Ook hoopte hij daar vele vrijwilligers en aanhangers voor de zaak der Zuide lijken te vindenen door zijne tegenwoordigheid al de herinneringen op te wekkendie Maryland met Virginië verbonden. Sedert het begin van den oorlog hadden duizende jongelingen uit dien staat dienst genomen bij de Zuidelijken, en vele huisgezinnen, die door de Noordelijken verbannen of mishandeld waren geworden, hadden zich in Virginië neergezet. West-Maryland echter, waar Lee het eerst binnenrukte, was niet op de hand der Zuidelijken. Oost-Maryland was geheel de zaak der geconfedereerden toegedaanmaar daar juist stond het geheele federalistische leger. De soldatenhieraan niet denkende, waren ver wonderd, in West-Maryland eene koele ontvangst te ondervinden. Trouwens leverden de geconfedereerden, niettegenstaande hunne schitterende daden, geen aanlokkelijk schouwspel op. Uitgeput door zoovele vermoeiende marschen en gevechtenhadden zij geen schoenen meer aan de voeteu en bestond hunne kleeding als het ware uit lompen. Hunne uitgeteerde gezichten bewezendat zij veel geleden hadden. Nooit waren zij zoo vuil voor den dag gekomen,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 610