604 nooit zoo slecht gevoed geweest; desniettemin werd nimmer de disci pline er zoo streng gehandhaafd als nuer werden de strikste bevelen gegeven en opgevolgd ten opzichte der bevolking, ook al wist men dat zij tot de partij der noordelijken behoorde. Lee begreepdat men zijne partij niet zou omhelzen, wanneer hij niet bewees dat hij haar kon beschermen; hij nam daarom eerst maat regelen zich in den rug te dekken. Hij gaf Jackson bevel, Harper's Perry te nemen. Vooreerst was hier een groot magazijn met oorlogsmateriëel, terwijl het, ten andere, de vallei beheerschte, waarlangs hij gemeenschap wenschte te houden met Virginië. Zelf bezette Lee eene stelling waaruit hij Washington of Baltimore kon bestoken, terwijl Jackson zich dan later met hem vereenigen zou. Mac-Clellau, die weder het bevel der gefedereerdeu aanvaard had, wist niets van de plannen van zijnen tegenstander, toen eene verloren geraakte missive van Lee aan een zijner generaalsdoor een federa listisch soldaat gevonden, hem het plan deed kennen. Dadelijk rukte hij op om Lee van de Potomac af te snijdeuen Harper's Perry te hulp te komen. Opgehouden in de défilés der Zuid-Bergen door de geconfedereerdendie deze bergpassen uitstekend verdedigden, kwam Mac-Clellan aan de rivier Antietam aan, maar vond Lee geheel in slagorde. Deze namelijk had begrepen, dat Mac-Clellan zijn doel doorgrond haden was met geforceerde marschen opgeruktom zich tusschen Harper's Perry en het aanrukkend Noorder-leger te werpen. Nadat Jackson den 15en September' Harper's Perry genomen, 11,000 gevangenen gemaakt en 75 stukken geschut veroverd had, vereenigde hij zich den 16sten daaraanvolgende met Lee. Den 17en viel Mac-Clellan met 87,000 man Lee bij Sharpsburg aan. Zijne 33,000 gefedereerden hielden moedig stand. Het doel van Mac-Clellan was, Lee in de Potomac te dringenmaar zijne pogingen waren vruchteloos. De nacht maakte een einde aan het gevecht, zonder dat eene der beide partijen uit hare stellingen verdrongen waren. Lee stond den volgenden morgen weder in slagorde, maar Mac- Clellan, die groote verliezen geleden had, hernieuwde den aanval niet. Lee trok den Potomac over, om zijne vermoeide troepen in Virginië op verhaal te laten komen. Hoewel door al die gevechtenen de vermoeiende dagelijksche marschengedurende langer dan eene maandals het ware uitgeput

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 611