607 Weinige dagen daarna kwam het tot eenen slag; door de gesteld heid van het terrein de overgang van den Rappahanock niet kunnende verhinderen, besloot Lee, dien zooveel mogelijk te vertragen. De artillerie der geconfedereerden vernielde de pontonbrug, door de noordelijken geslagen, waarop van hunne zijde het bombardement van Frederiksburg volgde. De uitwerking van dit bombardement was verschrikkelijk voor de inwoners, die hun heil in de kelders moesten zoeken. Deze omstandigheid deed Lee het plan opvatten, eenigszins ach terwaarts stelling te nemen; Burnside trok daarop de rivier over, en stond den 12™ December met 100,000 man in volkomen slagorde; Lee had met 50,000 man (dit cijfer is door de Noordelijken zelf op gegeven) de hoogten ten zuiden van Frederiksburg bezet. De eerste aanval geschiedde onder den generaal Meade op de di visie Stonewall Jackson; deze aanval werd zoo meesterlijk afgeslagen, dat Meade de helft zijner manschappen verloor. Tot zes keeren toe herhaalde Burnsidemet evenveel moed als geestkracht, den aanval; tot zes keeren toe moest hij terug, vooral geteisterd door de artillerie der geconfedereerden, die op de hoogten in batterij stonden en hun vuur uitbraakten. In den geheelen oor log was zoo hardnekkig niet gestreden als hier; die strijd was dan ook zóó verschrikkelijk, dat Lee, zich tot een zijner adjudanten wen dende, zeide: »'t Is goed dat die tooneelen zoo afgrijselijk zijn; wij zouden er te veel zin in krijgen." Burnside, woedend dat hij zoo ach tereenvolgend terug moestzwoer, dat hij vóór het invallen van den nacht meester zou zijn van de hoogten. Niettegenstaande de aan val met kracht werd herhaald, werden de gefedereerden op nieuw op alle punten teruggeworpen. Den volgenden morgen stond Lee weder slagvaardig, maar de gefe dereerden hadden te veel verliezen geleden; 12,000 van hunne sol daten bedekten de hellingen der hoogten om Frederiksburg, en van den stormachtigen nacht maakte Burnside gebruik, om den Rappahanock weder over te steken. De veldtocht van 1862 was geëindigd, en het geconfedereerde le ger betrok voor goed de winterkwartieren, onder Frederiksburg. Toch beproefde Burnside nogmaals den Rappahanockdie hem al leen van Lee scheidde, over te trekken, om dezen uit zijne stellingen te verdrijven; maar hij moest ondervinden, dat de modder een on- overwinnelijker vijand was dan de gefedereerden. Te vergeefs werden

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 614