608 alle pogingen aangewend om de balken aan te voeren, tot het slaan der pontonbruggen noodig. De paarden en muilezels zakten geheel in de modder; voor elke dekplank gebruikte men 150 man, maar alles te vergeefs. Man nen en dekplanken bleven in de modder steken, terwijl de vijande lijke schildwachten, aan de overzijde der rivier, hun schertsenderwijs toeriepen: //Wacht maar, morgen zullen wij u komen helpen." Het was voor die ongelukkigen, in de felste regen en wind, een verschrik kelijke nacht, en den volgenden morgen leverde het geheel een nog erbarmelijker schouwspel op. Aan het oog vertoonde zich een chaos, van artillerie-, transport- en andere wagens. Muilezels, paarden, alles worstelde met de modder, en de stukken geschut waren geheel weg gezonken. Het was nu alleen zaak, een goeden terugtocht te bewerk stelligen. De levensvoorraad was uitgeput; al de manschappen werden gebruikt, om de wegen in eenigszins begaanbaren staat te brengen. Vier en twintig uren daarna begon het federalistisch leger dien moei lijken terugtocht, welke in de federalistische krijgsgeschiedenis be kend is onder den naam van moddermarsch. Lee, die zich niet aan hetzelfde wilde wagen, bleef rustig achter zijne verdedigende stellingen. Burnside nam zijn ontslag en werd vervangen door Hooker. De winter van 1862 op 1863 ging zeer rustig voorbij. Hooker maakte zijn leger voltallig tot 150,000 man en oefende het. Met trots wees hij er op, als het //prachtigste en best voorziene leger van den aardbol." Dat van Lee integendeel, zeer verzwakt door de verliezengedurende den zomer geleden, kon niets meer aanwerven in een landdat uitgeput wasin strijdkrachten en geld. In April 1863 besloot de federalistische bevelhebber, andermaal eene poging te doen, om de positiën van Prederiksburg te nemen. Zijn plan was, eerst eenige mijlen hooger op den Rapidan over te trekken (de Rapidan is eene zijrivier van den Rappahanock, een weinig boven de stad gelegen)met een gedeelte van zijn leger het gehucht Chancellorsville te bezettenen het overige gedeelte eene om trekkende beweging te laten maken, ten einde Lee in den rug te vallen. De kavallerie was bestemd om de spoorwegen in den omtrek op te breken, teneinde den terugtocht onmogelijk te maken. Dit plan was uitstekend bedacht. Chancellorsville toch was slechts aan eene zijde te bereiken, en juist aan die zijde was Hooker meester. Het bestond uit een kerkje, een herberg en eenige woningen van mijn-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 615