609 werkersgelegen in een ondoordringbaar dennenbosch, doorsneden met modderpoelenterwijl de wegen bestonden uit plankeu of boomstam men, over de modderpoelen aangebrachtte recht had men aan dit som bere oord den naam van nWilderness" gegeven. Nadat Hooker den Rappahanock en den Rapidan overgetrokken was, vestigde hij zich met het gros van zijn leger in die wilde landstreek, terwijl hij zich door het omkappen van boomen nog versterkte. Zijne artillerie verdedigde de nauwe accessen, zoodat geen sterveling er bijkans doordringen kon. In dit hachelijk oogenblik nam Lee een even kloek als onver wacht besluit. Terwijl hij een schijnaanval in front zou doen, moest Jackson den vijand in den rug aanvallen. Den 2den Mei bragt Lee met 32.000 man door zijne bewegingen den vijand van het rechte spoor, terwijl Jackson zijn helaas laatste wapenfeit volvoerde, en zijnen marsch met zooveel voorzichtigheid en geheimhouding deed geschieden, dat de vijand dacht, dat hij naar Richmond terugtrok. Diens verwondering, schrik en ontsteltenis laten zich dan ook ver klaren, toen Jackson, om 5 uur's avonds, onverwachts hem op het lijf viel. Die aanval geschiedde zoo onverwacht, dat de federalistenhunne wapenen niet bij de hand hebbende, zich niet konden verdedi gen, en in allerijl de vlucht namen, wapens en goederen achter latende. Aan het hoofd zijner kavallerie zette Jackson den vluchtenden vijand door moerassen en bosschen na. Deze had slechts te trachten, de rivier of de te Chancellorsville aangelegde werken te bereiken. De verwarring was groot. De kanonbatterijen verwarden zich met de struiken; de paarden geraakten op hol, transport-en andere wagens vielen omver; dat alles bezwaarde nog meer den moeielijken tocht door die boschrijke landstreek; De aanval en de vervolging duur den verscheidene urentotdat men stuitte op eene uitgestrekte pa lissadeering, die den toegang tot het hoofdkwartier van Hooker ver sperde; ook de invallende nacht was oorzaak, dat de geconfedereerden halt maaktenom in deze verwarring bij zinnen te komen. Van deze rust maakte Hooker gebruik, om op hen een ricochet- vuur te openen. Jackson ging zelf eene verkenning doen. De vijand was slechts 200 meters van hem verwijderden in zijne gevaarsverachting waagde

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 616