611 Hem was de rust wel gegund na zooveel arbeiden. De smart van Lee was groot. De beide generaals waren innig aan elkander gehecht. Nog nooit was Lee ijverzuchtig geweest op de groote wapenfeiten van zijnen onderbevelhebberintegendeel was hij steeds de eerstedie hem de verdiensten van alle behaalde voordeelen toeschreef. Ook Jackson bewonderde en vergoodde als het ware zijn chef. Yol- gens zijne gewone uitdrukking was Lee een //wondermensch." Zeker van zijn onderbevelhebber, vertrouwde Lee hem de gewichtigste geheimen toe. Toen te Erederiksburg een adjudant, uit naam van Jackson, de bevelen van Lee kwam vragen, antwoordde deze: //Zeg aan Jackson, dat hij even goed afe ik weet wat hij in dit geval doen moet.*' Toen Lee hoorde, dat de toestand der wonden eene noodlottige wen ding namzond hij hem een ordonnance-ofScier, om zijne beste vriend schapsbetuigingen over te brengen. "Zeg hem tevens, voegde hij er bijdat ik God vuriger den ganschen nacht voor zijn behoud ge beden heb, dan ik het ooit voor mijn eigen deed." In zijne wanhoop riep hij gedurig: //Jackson kan, Jackson mag niet sterven." Maar laat ons tot den slag bij Chancellorsville terugkeeren. Het verlies van hunnen beminden aanvoerder deed de woede der overwinnaars ten top strijgen. De dappere generaal der kavallerie Stuart was gedurende den nacht door Lee reeds gezonden om Jackson te vervangen. Met de kreet op de lippen: //Wreken wij Stonewall Jackson", begon de strijd met het aanbreken van den dag op nieuw- Intusschen bewerkstelligde Lee de vereenigiug van het gros van zijn leger met dat van Stuart. Met deze vereenigde macht werd een verwoede aanval op de werken van Chancellorsville gedaan. Hoewel tot viermalen teruggeslagen, ver meesterden de geconfedereerden die stellingen. Terwijl alles in den omtrek brandde, duurde de strijd nog van man tegen man voort. Eindelijk trok Hooker naar den Eappahanock terugLee wilde hem nazetten, maar kreeg het bericht dat de divisie, die hij tot verde diging van Erederiksburg had achtergelaten, met eenen aanval be dreigd werd. Hij moest dus daar ter hulpe snellen. Ook daar bracht hij den vijand met groot verlies tot wijken. Hooker, al zijne plannen in rook ziende vervliegen, trok achter

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 618