613 troepen geziengedurende den marschen wacht met vertrouwen de uitslag der verdere gebeurtenissen af. //Geen macht had zooveel moed en geestkracht, vooral gedurende de laatste tien marschdagen, kunnen aan den dag leggen. Het ge drag der troepen is, met eene kleine uitzondering, boven allen lof ver heven. Toch hebben eenigen vergeten, dat zij den goeden naam moe ten ophouden van het tot dus verre nog onbevlekte leger; en dat de plichten, die de beschaving en het Christendom voorschrijven, ook op vijandelijk grondgebied moeten nagekomen worden. //De opperbevelhebber beschouwt het als de grootste schande voor het groote leger, en bijgevolg voor de geheele bevolking, om de han den aan ougewapenden te slaan of particuliere eigendommen niet te ontzien. De vijand handelde wel is waar niet zoo in onze landstre ken, maar 'zulke daden verlagen niet alleen hen die ze verrichten of toelaten, maar werken ook nadeelig op de krijgstucht en de waarde van het leger en op de bewegingen. Wij voeren alleen oorlog tegen ge- wapenden, wij moeten onze oogen niet behoeven neer te slaan voor hen die de wreedheden, hebben gezien, door den vijand bij ons be dreven; wij moeten de wraak overlaten aan Hem, zonder Wieu wij niets zouden vermogen. De opperbevelhebber wil uitdrukkelijk, dat men de particuliere ei gendommen eerbiedigeen hij beveelt ieder officier, de overtreders van dit bevel in hechtenis te doen nemen en dadelijk streng te straffen." Het doel van Lee doorziende, rukten de gefedereerden met ver snelde marschen naar Pennsylvanië. Lee had met zijn inval in dezen staat een tweeledig doel; hij wilde, zooals reeds gezegd is, Virgi- nië ontslaan van de lasten van den oorlog, en tevens Pennsylvanië het drukkende dier lasten laten gevoelen, om aan de voor vrede gestem de lieden van het Noorden een krachtig wapen in de hand te geven. Het toeval kon hem misschien eene der groote steden uit het Noor den wellicht ook de hoofdplaats in handen spelendan was een groot zedelijk overwicht behaald. De generaal Meade had Hooker in het opperbevel der gefedereer den vervangen. Lee, die Stuart met diens kavallerie opwachtte, moest te dien einde zijnen marsch vertragen. Stuart had bevel ontvangen, om zijn marsch zóó in te richten, dat hij steeds tusschen de beide legers in bleef, ten einde Lee op de hoogte te houden van de bewegingen en de plannen van den vijand;

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 620