615 goede soldaten nu noodig. Hij sprak alle gekwetsten aan hen aan moedigende wanneer zij slechts licht gekwetst waren, zich-zelven zoo goed mogelijk te verbinden, en in dit gevaarlijke oogenblik weder de wapens op te nemen. //Weinigen gaven hieraan geen gehoor. Tegen mij zeide hij //dat is een treurige dag voor ons, kolonelmaar wij kunnen ook niet al tijd de overwinning behalen", en toen een zijner generaals wanho pend was over zijne terugtrekkende brigade, troostte hij hem met de woorden//Moed gehoudengeneraal, dat is alles mijne schuldik heb de nederlaag geleden en nu moet gij mij helpen om alles zoo veel mogelijk te herstellen." //Met die edele worden zag ik hem zijne uitgeputte troepen ver zamelen. Het goede voorbeeld, dat hij gaf, vond navolging bij zijne troepen en zij riepen luidedeze ongelukkige dag doet niets ter zake; Oom Robert zal ons nog wel te Washington brengen. Niet tegenstaande de nederlaag was de geest onder de troepen uitmuntend." Lee had gedacht dat Meade hem den vierden dag slag zou leve ren en was op alles voorbereid, maar door de groote verliezendie ook deze geleden had, kwam hiervan niets. De geconfedereerden maakten zich daarop gereed tot den tergtochtniettegenstaande de federalisten dien tocht schrikbarend bemoeilijkten, en den trein dikwerf aanvielen, kwam alles in goede orde aan den Potomac aan. Den iaden Juli 1863 vond Meade het leger der geconfedereerden aan den Potomac in volkomen slagorde. Door den hoogen waterstand had Lee de rivier niet kunnen oversteken. Hoewel Meade aanzienlijke versterking ontvangen had, had hij noch den 12en noch den daarop volgenden dagook op aanraden van eenen bijeengeroepen krijgsraad, den aanval durven ondernemen. Nadat de geconfedereerden een pontonbrug geslagen hadden, trokken zij den 14enin het gezicht der federalistenin de volmaakste orde en zonder verliezen te lijden, den Potomac over en rukten Virginië weder binnenwaarmede deze veldtocht geëindigd was. De zaak der Zuidelijken begon een somber aanzien te krijgen. De laatste nederlaag deed de hoop op een spoedig einde van den oorlog in rook vervliegen. Terzelfdertijd viel Vicksburg, aan de Misissippi gelegen, in handen des vijands. De president Davis schreef voor de inwoners der geconfedereerde staten een algemeenen bededag uit. Lee vaardigde eene proclamatie uit, waarin hij zijne soldaten aanmoedigde

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 622