616 //God alleen is onze hulp, laat ons Hem bidden, om een naam en eene plaats te mogen innemen onder de natiën." Meade was op zijne beurt Virginië binnengerukttwee maanden gingen echter zonder belangrijke feiten voorbij. Alleen is hier waard te vermeldeneene stoute poging van Lee om Meade de gemeenschap met Washington af te snijden. Hoewel hij zijn doel niet bereikte, gelukte het hem toch, Meade met groot verlies terug te drijven bij Bull's Run en de kleine stad Charlestown te nemen, waar hij vele gevange nen maakte. Weinige dagen daarna deed Meade een tegenaanval, wierp op zijne beurt de geconfedereerden terug, hernam zijne oude stellin gen en noodzaakte Lee tot achter den Rapidan terug te trekken. De winter van 18631864 viel in en de beide legers betrokken dezelfde winterkwartieren als het vorige jaar. Lee had het kwaad te stellen, gedurende dit jaargetijde, met de voeding zijner troepen. De landstreek was zoo uitgeput, dat het ration moest gébracht worden op 4 ons varkensvleesch, met een weinig turksche tarwe of koren. Een oogenblik zelfs vreesde hij, zijne troepen wegens gebrek aan voeding niet in het kampement te kunnen houden. De ontberingen waren zoo groot, dat de soldaten begonnen te deserteereu. Slecht gekleed, nauwelijks gevoed, hadden die veteranen, uitgeput door drie achter eenvolgende campagnejaren, zich zeiven den naam gegeven van //Les Miserables de Lee." De roman van Yietor Hugo//Les Miserables", juist in dien tijd in het Eugelsch vertaald te Richmond uitgegeven, was door de soldaten met gretigheid gelezen geworden. Eantine, Cosette, Jean Yaljean, maakten gedurende de lange avonden, tot in de loopgraven toe, het onderwerp van alle gesprekken uit. Maar ook meer ernstige boeken werden gelezen en godsdienstoefeningen ge houden waaraan ook Lee deelnam. Hij leefde ook van het zelfde ration als zijne soldaten. Tegen de lente begonnen de nieuwe toebereidselen voor den oorlog, in het Noorden geschiedde zulks op groote schaal. Door verschillende wervingen werd het leger der federalisten opgevoerd tot 140,000 man. Het bevel er van werd deze keer opgedragen aan den generaal Grant, die sedert korten tijd in het Westen niet ongelukkig gestreden had. Hij nam het bevel op zich onder de beste omstandighedenhad over enorme hulpmiddelen te beschikkenstond op goeden voet met de militaire autoriteiten, was vol moed en geestkracht; dat alles samen genomen deed Lee in hem een verschrikkelijken tegenstander zien. Daarbij had hij het voordeel, dat hij geen recruten, maar mannen

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 623