617 van ondervinding onder zijne bevelen had. Zijn stelsel was, den vijand af te matten en te vernietigen door gedurige alarmeeringeneen stelsel, dat alleen kan gevolgd worden door een opperbevelhebber, die over de uitgebreidste hulpmiddelen kon beschikken en er niet veel oin gaf, of het hem eenige menschenlevens meer of minder kostte. Lee was van het gevaar, dat hem dreigde, ten volle bewust. Alles en alles telde zijn leger op het oogenblik 50,000 man; op versterking be hoefde hij in het geheel niet te rekenen. De bevolking der zuide lijke staten gevoelde met hem het ernstige van den toestand. Vrou wen en kinderen zonden alles wat zij van waarde bezaten naar het leger; alle stoffen van waarde werden tot het makeu van hemden enz. aangewend. Lee had eene lange sterke stelling, langs den Eapidan, bezet. In het begin van Mei viel Grant hem aan; maar hij wist met beleid Grant te noodzaken, het gevecht over te brengen op het moeielijk- ste terrein van Amerika, waar de federalisten het vorige jaar zoo ongelukkig geweest waren. Het was alweder in die zelfde wildernis, dat ondoordringbare oord, waar geen enkele troep zich kon uitbreiden. Hoewel de geconfede- reerden veel verloren, was de eerste dag voor ben gunstigden twee den dag was de strijd hevig. Aanval volgde op aanval. Een treurig en opmerkenswaardig voorval had er plaats. De twee onderbevelhebbers van Lee, Jenkins en Longstreet, op het punt van Grant te omsin gelen tusschen de Wilderness en den Eapidan, werden plotseling door hun eigen manschappen getroffende eene werd doodelijkde andere zwaar gewondmen had door het dichte struikgewas de beide gene raals niet herkend. Het was bijna op dezelfde plek, waar een jaar geleden Jackson op gelijke wijze getroffen werd. De verwarring, die hierdoor bij de geconfedereerden plaats greep, gaf den federalisten ge legenheid zich te verzamelen. Desniettegenstaande werden de gefedereerden teruggeworpen tot achter hunne palissadeeriugen. Deze raakten in brand; die brand deelde zich mede aan het omliggend geboomte, en nog werd de ver schrikkelijke strijd door het brandende bosch voortgezet. Een ge deelte der federalisten werd tot bij Chancellorsville teruggeworpen en de invallende nacht maakte een einde aan het gevecht. Deze strijd kwam den geconfedereerden op 7000 man te staan, het ver lies der gefedereerden was 3 maal grooter. Een frontaanval op Lee, door de ondoordringbare Wildernesswas voor Grant te gewaagd. 29

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 624