618 Daarom beproefde hij eeire strategische doorbreking, door zich tusschen Lee en Richmond te werpen. Lee raadde echter het planen na een der merkwaardigste marschen, waarvan de krijgsgeschiedenis ge waagt, waarin hij door menigvuldige schijnbewegingen Grant in het onzekere liet, bereikte hij Spottsylvaniëde positie, die Grant zoo gaarne had willen bezetten. Hij had er reeds verscheideue aardewerken aangelegd toen Grant aankwam. Deze deed onmiddellijk eenen aanval, doch kon den eersten dag de geconfedereerden niet verdringen. Den volgenden dag werd de aanval hervat. De strijd werd man tegen man in de loopgraven gevoerdde geconfedereerden verdedigden met de grootste dapperheid hunne stellingen. Iutusschen had Grant het vijandelijk centrum van Johnston doorbroken en dacht toen meester van het slagveld te zijnmaar hij bedroog zichwant met het centrum had hij nog niets gewonnen, en hij moest bekennen, dat hij geen beslissend voordeel behaald had. Dit waren de bloedigste en wreedaardigste dagen van den geheelen oorlog. De strijdende partijen waren zoo dicht bij elkander, dat de wederzijdsche vaandels op dezelfde palissadeering stonden. Achter hunne werken lagen hoopen van geconfedereerden, die met de blanke wapenen afgemaakt waren. Hier verloren de zuidelijken 7000, de noordelijken 18,000 man. De toestand van Lee was gedurende dien strijd dikwerf zeer hache lijk geweest; maar steeds redden hem zijn koelbloedigheid en veld heersblik. De gelederen, met eene onstuimigheid, die hem onge woon was, verzamelende, plaatste hij zich aan het hoofd van zijne Virginiërs, en wees hen, zijn hoed afnemendenaar den vijand. Aan de toejuichingen kwam bij het zien hiervan geen einde, en het was een indrukwekkend gezicht, die grijze krijgsman, blootshoofds voor zijne troepen te zienhet gevaar trotseerende. De generaal Gordon, dit be merkende, greep het paard van Lee bij de teugels en riep: Gene raal, dat is uwe plaats niet, gij moet meer achterwaarts, uwe Geor- giërs en Yirginiërs staan altijd palniet waar mijn jongensgij zult hier niet wijkeu." NeenNeenwas het duizendvoudige antwoordmaar Lee moet meer achterwaarts. Lee moest gehoorzamen en het bevel aan zijnen braven onderbevelhebber Gordon overlaten. Acht dagen bleef Grant gekampeerd voor de verschansingen van Lee, om versterking uit het Noorden af te wachten en de zwakke zijde van zijn tegenstander te vinden. Dit laatste gelukte hem echter niet, en hij besloot op Richmond aan te rukken. Den 23en Mei aan de North Anna Ri-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 625