619 ver aangekomenstond hij weder tegenover Leedie uit een sterke positie ten zuiden van de rivier besloot, den overgang er van te betwisten. Grant beproefde nu eens hooger op en dan weer lager af den over tocht te bewerkstellingenmaar toen dit niet gelukte, besloot hij, voor afgegaan door het kavalleriekorps van Sheridan, den stroom noord waarts op te gaan. Lee raadde alweder het doel van Grant, hij ging dadelijk op marsen, en voor de derde maal vond de federalistische generaal zijn tegenstander slagvaardig voor zich. Door eene omtrekkende beweging dacht Grant de Chikahominy over te trekken en dan tegen Richmond op te rukken. Voor de vierde maal was Lee hem voor, en toen de federalisten bij Cold-Harbour aankwamen, om de rivier daar over te trekken, vonden zij de gecon- federeerden gereed, om den overgang er van dapper te verdedigen. Het werd zaak voor Grant, zijnen vijand met overmacht te overstelpen, om zoodoende den overgang over de Chikahominy te forceeren. Den 3en Juni 1864 begon de aanval. Het geheele federa listische leger werd op de geconfedereerden geworpende stijd was hevig maar kort. In een half uur tijds werden 7 aanvallen gedaan en alle 7 door Lee afgeslagen. Tusschen 11 en 12 uur had Grant zijn partij verspeeld en moest terug. Door de prachtige verdedigingswerken had Lee slechts 1200 man verloren, de tegenpartij echter 13,000. De uitslag van het gevecht bij Cold-Harbour bracht schrik en ontsteltenis in de gelederen der noordelijkenen reeds werd het moeilijk, nieuwe man schappen te werven. In ééne maand tijd, van 4 Mei tot 4 Juni, hadden zij dan ook 60,000 man en 3,000 officieren verloren. Na eenige rustdagen vatte Grant een plan op, dat eenige kans van slagen kon hebben. Hij besloot Richmond om te trekkenzich op Petersburg, 22 mijlen lager af te werpende spoorwegen op te breken die Rich mond met het Zuiden verbonden, en alzoo deze stad te noodzaken te capituleeren- Hij volgde den loop der Chikahominy en ging die veel lager af over, zonder dat Lee, die eene divisie tot ondersteuning van Lynch burg, dat bedreigd werd door Hunter, die alles te vuur en te zwaard verwoestteafgezonden hadhet kon verhinderen. Petersburg werd aangevallen, dat Meade gemakkelijk dacht te vermeesteren, maar die aanval werd door de bezetting kloekmoedig afgeslagen. Lee kwam te gelijker tijd aan, en verschanste zich in de voorsteden.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 626