worden. Op andere punten in Virginië begonnen de zaken, in dezen winter van 1864 op 1865, voor de Zuidelijken al slechter en slechter te staan. Sheridan had verscheidene overwinningen in de Yallei van Vir ginië behaald en was daarna Grant voor Petersburg komen versterken. In het westen was Savannah door Sherman vermeesterden bedreigde deze Noord-Carolina; de terugtochtslijn van Lee was dus geheel be dreigd, en hij gaf de hoop op, de stellingen om en in Petersburg langer te kunnen behouden. In dezen tijd kreeg hij zijne benoeming tot bevelhebber van alle legers der confederatie, maar deze benoeming kwam te Iaat, zoodat de onbegrensde macht, die deze waardigheid medebracht, niets anders was als eene ijdele klank, die tot niets leidde. Grant stond tegen hem over met 150,000 man, van uit het Zuiden rukte Sherman met eene even groote macht op. Lee had te Petersburg slechts over 30,000 man te beschikken, terwijl Johnston, met eene even groote macht, in het Westen in bedwang werd gehouden door Sherman. Het eeuige wat hem overbleef was, Virginië te verlaten, te trachten zich met Johnston te vereenigen en zich nog een geruimen tijd in de bergen staande te houden, om betere vredesvoorwaarden te verkrijgen. Zijn gouvernement wilde niets van dit plan weten, en hoewel met spijt onderwierp hij zich aan die uitspraak, het confederalistische leger moest zijn lot voor Petersburg te gemoet zien. De toestand dier troepen was allerellendigstzij geleken meer op geesten. Gedurende dien winter duurde, nacht en dag zonder ophouden, het vuur der gefedereerden voort. In Haart bemerkte Lee, dat Grant eene strategische beweging begon te volvoeren, ten einde de spoorbaan machtig te worden, die naar het Zuiden looptom hem zoodoende alle communicatie af te snijden. Hij besloot toen, Grant op een geheel tegenovergesteld punt aan te vallen, om dezen te noodzaken zijne marschrichting meer oost waarts te nemen en te trachten de spoorbaan machtig te worden waardoor Grant zijn toevoer van levensmiddelen ontving, en dan, zoo het mogelijk ware, met de westerspoorweg terug te trekken op Lynchburg. Op dit stoutmoedig plan vestigde hij zijn laatste hoop. Met drie kleine divisiën moest Gordon eene vijandelijke redoute op 200 622

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 629