623 meters van de stellingen der geconfedereerden nemen. Die aanval gelukte, doch toen men meester van de redoute was, ontving men zulk een verdelgend vuur, dat een terugtrekken noodzakelijk was, met een verlies van 2000 man. Dit was de laatste offensieve beweging, die het Noord- Virginisch leger mocht en kon ondernemen. Men moest nu geduldig het oogenblik te gemoet zienwaarop Grant met zijne overmacht het kleine leger zoude verpletteren. Die beslissende dag naderde. Den 29steu Maart 1865 besloot Grant, in vereeniging met Sheridan, de geconfedereerden op hunne rechterflank aan te vallen; gelukte die aanval, dan was alles voorde zuidelijken verloren; om dien aanval af te slaan, had men 3 maal meer macht moeten hebbendan waarover Lee beschikken kon. Longstreet en Ewell achterlatende tot verdediging van Petersburg, rukte hij met 15.000 man infanterie en 2000 ruiters naar het aan valspunt van zijnen tegenstander, maar die kavallerie was slechts eene schim bij hetgeen zij vroeger was. Vroeger zoo schitterend, was zij nu eene vereeniging van onbruikbare paarden en uitgeteerde ruiters. Het was bijna niet mogelijkde tegenpartijviervoudig in ge talsterkte, eenen ernstigen weerstand te bieden. En toch was Lee besloten, tot het laatste toe te volharden. En toch hield de strijd vier dagen aanwaarin de geconfedereerden slechts zelden een gelukkig oogenblik hadden. Den eersten dag had Lee zelf een aanval aangevoerd en was het hem gelukt, de vijandelijke gelederen te doorbreken; hij dacht nu, zich eenen terugtochtsweg gebaand te hebbenmaar de tegenpartij was te sterk, en moest hij achter zijne stellingen wijken. In den morden van den tweeden April werd de strijd beslist door eenen hevigen aanval der gefedereerden, waardoor alle werken na eenen hevigen weer stand in hunne handen vielen. Dat de tegenstand groot was geweest getuigt het fort Gregg, dat niet over werd gegeven, dan toen er, van de bezetting van 250 man, slechts 30 overbleven. De liniën der geconfedereerden waren doorgebroken en de federalisten trokken de voorsteden van Petersburg binnen. Lee, wiens hoofdkwartier 2 mijlen buiten de stad was opgeslagen, koesterde de hoop dat hij zijne stellingen in Petersburg nog tot in den nacht zou kunnen behoudenom dan heimelijk naar Carolina terug te trekken. Eene kolonne vijandelijke infanterie rukte ech ter tegen het hoofdkwartier ophet was in dit geval onmogelijk die stelling te behouden, en hij trok tot in de werken van Petersburg

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 630