625 Toen dit aau Lee werd medegedeeld riep hijn watcapituleeren ik heb nog te veel goede soldateu." Den 7ca verliet hij FarmviUe en eeuige uren daarna versloeg hij een federalistisch korps, dat hem den weg wilde afsnijden, het een verlies van 600 man toebrengende; terwijl Eitz Hugh Lee eene kavallerie divisie van Sheridan versloeg, en den bevelhebber Gregg gevangen nam. Grant bezette nu Earmville en richtte aan Lee het volgende schrijven //Generaalde gebeurtenissen, die in de laatste week plaats grepen, moeten u overtuigd hebben van het onnuttige voor het leger van Noord-Virginië, om nog langer weerstand te bieden. Het is mijne overtuiging en ik reken het tot plicht, er op te wijzen, dat ik alle verantwoordelijkheid, omtrent het bloed, dat nu nog vergoten zal wordenvan mij afwerp. Daarom vraag ik u de overgave van het geconfedereerde leger, be kend onder den naam van het leger van Noord-Virginië. Met ware hoogachting enz. enz. N. S. Grant." Grant schreef, zooals reeds gezegd is, dezen brief uit Earmville, denkende dat Lee geheel in zijne macht was, maar toen het antwoord van deze in het hoofdkwartier van Grant kwam, had Lee steeds door gemarcheerd en had hij een grooten afstand op zijnen vervolger ge wonnen. Het antwoord van Lee luidde als volgt //Generaal! Uwe letteren van heden heb ik ontvangen. Hoe wel ik het niet met u eens ben, wat betreft het onnuttige, dat er in zou gelegen liggen,om met het leger van Noord-Virginië nog langer weerstand te bieden, deel ik toch in uwen wensch, geen bloed meer te vergieten. Alvorens echter Uw verzoek in te willigen, verzoek ik U, mij de voorwaarden op te willen geven, waaronder wij zouden kunnen onderhandelen." Met ware hoogachting enz. enz. R. E. Lee." Nog twee brieven werden tusschen de opperbevelhebbers gewisseld, die niet tot eenen gewenschten uitslag leidden, terwijl Lee nog steeds Lynchburg trachtte te bereiken, hetgeen Sheridan hem trachtte te verhinderen. Den 8ea werd des avonds, rondom een bivouacvuur, een laatste krijgsraad gehoudende gevoerde briefwisseling werd voorgelezen en besproken en men besloot dat, als men den volgenden dag, niets anders voor zich had als het korps van Sheridan, men beproeven zoude,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 632