zich daar door te slaan; vonden de geconfedereerdeu echter het gros van de federalisten op hunnen weg, dan zou de worsteling eene dwaasheid zijn en een parlementair gezonden worden. Lee moest toegeven, maar toch hoopte hij nog zich door den vijand heen te kunnen slaan. Eenige uren daarna berichtte Gordondie de voorhoede kommandeerde, dat de staat, waarin die voorhoede zich be vond, geqn kans tot eenig slagen gaf. Na een oogenblik nagedacht te hebben, zeide hij tot zijne generaals, //ons blijft niets anders over, dan naar Grant te gaan, maar ik ware liever duizend maal dood." Een der generaals maakte de opmerking: maar hoe zal men over onze overgave denken P Indien er nog kans bestaat, zich er door te kun nen slaan, zal de nakomelingschap ons niet begrijpen." Lee antwoordde: //Zeer zeker begrijpt men onzen toestand niet, maar dat is de zaak niet. Schrijft onze plicht ons voor, ons over te geven, dan neem ik de verantwoordelijkheid er van geheel op mij." Hij was diep bedroefd. Tegen een zijner officieren zeide hij, met eene door smart aangedane stem: //Wat ware het voor mij gemakkelijk, hieraan een einde te maken; even voor de vijandelijke gelederen te gaan staan, en alles zou voor mij gedaan zijn; maar neen, wij moeten leven, onze plicht schrijft ons voor te leven. Wat zou er van de vrouwen en kiudoeren uit het Zuiden wordenals wij er nog niet warenom hen te beschermen." Eene laatste poging werd nog gewaagd. In den morgen van den 9en drong Gordon eene vijandelijke divisie terug, maar hij stuitte eensklaps op een korps van 80,000 manachter zich had Lee eene even groote troepenmacht, de strijd was onnoodig. Hij zond een parlementairom een onderhoud te verzoeken met Grant. De ontmoe ting der beide bevelhebbers had plaats in eene boerenwoning bij Appo- matox Court-House. De houding van Grant was vol achting, die van Lee zeer kalm. Hoewel zwaar vermoeidliet deze geenerlei gemoedsaandoening blijken. Hij sprak over niets, als over zijne treurige en moeielijke taak. Nadat de voorwaarden geschreven en gewisseld warengroetten de beide generaals elkander en Lee reed naar zijn hoofdkwartier terug. Het tooneel dat volgde, toen hij onder zijne soldaten terugkwam laat zich niet beschrijven; men omringde hem, drukte zijne beide handen en zijne soldaten zochten hem te troosten. Die ontvangst werkte op het gemoed van den grijzen bevelhebber; 626

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 633