628 voor, maar ik kan mijn geboorteland niet in den tijd van tegenspoed verlatenik moet zijn lot deelen." Eenige maanden na de capitulatie werd hij niettegenstaande zijne tegenwerpingen, verkozen tot voorzitter van het Washington-college te Lexington, in de vallei van Virginië. In 1740 door de Englschen gesticht en later door Washington verfraaid, was het door Hunter geheel verwoest. Het scheen, dat er geene mogelijkheid bestond, die school tot haren vroegeren luister terug te brengen, en juist al de moeilijkheden, die zich opdeden, wakkerden Lee aan om te trachten, alles zooveel mogelijk te herstellen. Niet alleen deed de wonderbaarlijke invloed van zijn naam spoedig vele jongelingen, tot zelfs uit de noordelijke staten, toesnellen om van hem onderwijs te ontvangen, maar ook hadden er groote in schrijvingen in geld plaats- Hoewel hij door den oorlog geheel geruïneerd was, wilde hij maar een klein inkomen hebben, en toen men zijne vrouw een huis aanbood met eene rente van 3.000 dollars weigerde hij dit uit haar naam. Steeds kreeg hij de schoonste aanbiedingen, maar hij wilde zich uit sluitend aan de zaak wijden, die hij op zich genomen had. Toen zijne vrienden hunne verwondering te kennen gavendat hij nog zooveel voor eenen vervallen zaak wilde doenantwoordde hij: //Ik heb daar juist eenen plicht te volbrengen. Ik heb de jongelingen uit het Zuiden ten strijde gevoerdik heb velen van hen zien vallennu wijd ik mijn overig levenom van hen, die mij toe vertrouwd zijnmannen van eer en ernstige plichtsbetrachting te maken." Aan dien plicht voldeed hij ten volle. De jongelingen eerbiedigden hemmaar tevens beschouwden zij hem als hun besten vriend. Eene strenge krijgstucht werd in acht genomenhoewel hij veel toegaf, ver schoonde hij nimmer eenen logen of eene laagheid. Zijne berispingen waren zoo vaderlijk, dat men als het ware zich schaamde, er een van den generaal Lee te ontvangenzijn invloed liet zich dan ook spoedig op leeraren en leerlingen gevoelen. Men rekende het zich tot eene eer, onder zulk een chef onder wijs te mogen geven en spoedig was het moeielijk, zulk eene ver- eeniging van jonge lieden te vinden. Hij had het college verla ten, geheel gedesorganiseerd, arm teruggevonden; hij liet het rijk, bloeiend, met een groot aantal leerlingen na. Het ijzersterk gestel van den generaal had door de vele doorgestane vermoeienissen veel

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 635