MILITAIRE MUZIEK. Veel is in de laatste jaren gedaan in het belang van het leger, en telkens werden nieuwe verbeteringen voorgesteld en aangeprezen. Hoewel het nuttige steeds in de eerste plaats onze belangstelling eischtmag het aangename niet worden vergetendaarom weuschten wij de aandacht te vestigen op den min gunstigen toestand der mi litaire muziek. Het ware namelijk te wenschen, dat in Indië, evenals onlangs in het moederland, iets voor de militaire muziek werde gedaan, omdat wij gelooven, dat daaraan bier te lande nog meer behoefte bestaat dan in Nederland. Daar toch is de gelegenheid om muziek te hooren overvloedig, hier daarentegen is in de meeste gevallen de bataillons-muziek het eenigste muziekale lichaam ter plaatse, terwijl het hooren der uitvoeringen veelal geen genot mag worden genoemd. Het ware wenschelijkdat dit wel het geval was, in aanmerking genomen het totale gebrek aan publieke amusementen op de meeste plaatsen in Indië, dat alleen door het hooren van muziek eenigszins kan worden vergoed. Naar onze meeniug is er met aanwending van slechts weinig moeite en kos ter eene groote verbetering in den toestand der militaire muziek te brengen. De hoofdreden, waarom die toestand bijna treurig kan ge noemd wordenis o. i. hoofdzakelijk gelegen in het gemis aan goede kapelmeesters. In de meeste gevallen zijn de sergeanten-hoornblazers ongeschikt om als kapelmeester te fungeeren. Zij hebben in den regel weinig theore tische muziekale kennis, weinig of geen begrip van arrangeeren en

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 637