maar de door hem voorgestelde boot had weinig overeenkomst met die, welke tegenwoordig voor dat doel in gebruik zijn. Deze boot kon slechts één persoon bevatten die zich moest op houden in eene waterdichte kamer, welke voldoende lucht bezat voor een verblijf daarin gedurende dertig minuten. Binnen dien tijd kon men het schip doen zinken en rijzen naargelang dit noodig was, door het water in eene lager gelegen ruimte binnen te laten of het te verwijderen, middels twee flinke koperen pompen en het uitwerpen van loodeu ballast. Met deze boot werd eene poging gewaagd om het 64 vuurmonden varende Engelsche schip Eagle te vernielen ge durende den oorlog van 1776; doch de persoon, die er mede belast werd, was niet in staat de schroef te bevestigen en moest van de proefneming afzien. Eene volgende poging werd in deze richting gedaan door den be roemden Eulton, die in het jaar 1801 aan de Eransche Regeering eene soortgelijke duiker-boot voorstelde, en in de haven van Brest welgeslaagde proeven nam, door een klein schip in de lucht te doen springen middels een onder den kiel aangebrachte torpedo. Bij deze boot schijnt Eulton als drijfmotor eene schroef te hebben toegepast, die door middel van eene kruk bewogen werd. De Eransche regeering nam echter zijne uitvinding niet aanen Eulton richte zich daarop tot Engelandalwaar hij, onder den aangeno men naam van Erancisde ondersteuning verkreeg van Pitt. Er werd eene commissie benoemd om zijne uitvinding te onderzoekeu en hierover te rapporteeren deze commissie oordeelde ze ten eenenmale onuitvoerbaar. Vervolgens wendde Eulton zich naar Amerika, waar hij eveneens den minister voor zijne plannen wist te winnen, en waar ook eene commissie van onderzoek werd samengesteld. Ook hier echter ont moette hij zulk eene groote oppositie, en was hij zoo ongelukkig in zijne proefnemingen, dat hij zijn plan opgaf om een nieuw systeem van torpedo-oorlog in te voerenten einde zijne aandacht te vestigen op de stoomvaart, van welker eerste toepassing hem de eer toekomt. Het is intusschen niet zonder belang op te merkendat hij gedu rende zijne proeven met torpedo's de eerste stap deed op het gebied der tegenwoordige torpedo-stoombooten. Dit denkbeeldwaarvan echter nooit meer dan een model werd gemaaktbestond uit een schip van 300 ton, met 6 voet dikke wanden, die tegen het geschut vuur bestand waren en een 6 duim dik dekdat tegen geweervuur dekking verleende. 637

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 644