63S Het moest worden voortbewogen middels een rad en was ingericht om aan beide zijden twee torpedo's te bevattenwelke bevestigd werden aan het uiteinde van lange boomen, die middels topreepen door de mast werden opgehouden. Deze wijze van aanval ontwikkelde zich echter eerst krachtig gedu rende den Amerikaanschen burgeroorlog, toen de Zuidelijken, over weldigd door de strijdkrachten en hulpbronnen van hunne tegenstan ders hunne toevlucht namen tot een uitgebreid gebruik van torpedo's. De eerste aanval werd ondernomen uit Charlestown, tegen het schip der Vereenigde Staten Ironsidesde boot was gebouwd in den vorm van een sigaar, stond onder het bevel van luitenant Cassell, had eene bemanning van drie koppenen eene torpedo geladen met 60 ponden buskruitaan het uiteinde van een boom bevestigd. Onbekend met de uitwerking der ontploffing, en in de onderstel ling, dat de boot er door zoude zinken, sprong de equipage over boord, voordat het aan te vallen schip bereikt was. De ontploffing, ofschoon hevig, maakte geen gat in den kiel van het schip; ook de boot had niets geleden en werd drijvende en half met water gevuld gevonden door den machinist, die er in klom, het vuur opstookte en veilig naar Charlestown terugstoomde. De volgende proef werd eveneens van uit Charlestown ondernomen, met een duikerboot, tegen de stoomboot der Vereenigde Staten Howsa- tonic, die door de ontploffing zonk, terwijl de torpedoboot eveneens onder water verdween. De bemanning was sterk zes personen, onder kapitein Dixon. De beweging had plaats door eene schroef, welke zes mandrie aan drie tegenover elkander gezetenmet eene kruk rondbewogen. Het schip der geconfedereerden Albemarle zonk door eene torpedo boot, aangevoerd door luitenant Cushing. De boot zonk echter tegelijker tijd door de ontploffing, en slechts twee van de veertien manwaaruit de equipage bestondgelukte het zich door zwemmen te redden. Even voor het sluiten van de vrede werd een merkwaardige aanval ondernomen in de James-rivier, tegen koopvaardijschepen, die het leger van generaal Grant van versterking hadden voorzien. Deze schepen werden aangevallen door eene vloot der geconfede reerden, bestaande uit drie gepantserde ramschepen en zeven kanon- neerbooten allen gewapend met torpedo'sdeze waren bevestigd aan de uiteinden van 30 tot 40 voet lange boomen, welke, aan den boeg

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 645