639 aangebrachtmiddels een takel op- en neer konden bewogen worden. Deze vloot werd tegengehouden door eene versperring, waardoor twee gepantserde schepen vastraakten en den geheelen nacht het vuur van den oever hadden te doorstaan; doch ofschoon hare torpedo's geheel waren blootgesteld aan het geweervuur, werd geen enkele geraakt, en had dus geene ontijdige ontploffing plaats. De Zuidelijken hebben altijd gebruik gemaakt van percussie-buizen, die door den stoot ontbranden; hunne torpedo's hadden eene cilin drische gedaante met ronde uiteindenwelke waren voorzien van zeven ontstekingsbuizen. Deze buizen waren bedekt met een looden kapje, dat bij den stoot tegen een hard voorwerp werd ingedrukt; hierdoor brak een daaronder zich bevindend glazen buisje, dat zwa velzuur bevatte, hetgeen, in aanraking gebracht met een daaromheen liggend chemisch mengsel, de ontploffing veroorzaakte. Deze buizen waren echter gevaarlijk in de behandeling en hadden het nadeel, soms ontijdig te ontbranden door den stoot van drijvende boomen of andere voorwerpenhierom werd een andere buis uitgevon den, waarbij genoemde bezwaren vermeden werden. Verscheidene verbeteringen van de ontstekingsmiddelen volgden nu elkander op, waarbij ook, ter vervanging van de scheikundige mengsels in het kapje der buis, werd gebruik gemaakt van de voordeelen van den electrischen stroom, waardoor de bevoegdheid, bij den stoot ontbranding te doen ontstaan, geheel aan den aanvoerder der boot werd in handen gegeven. Van deze laatste soort ontstekingsbuizen wordt tegenwoordig algemeen gebruik gemaakt. De torpedo-booten zelve kunnen worden onderscheiden in twee soortennaar gelang ze worden aangewend voor den oorlog in volle zee of op de rivieren. Om een oppervlakkig denkbeeld van de in richting van zulk eene boot te geven, laten we hier eenige gegevens volgen van eene in Amerika onlangs vervaardigde torpedo-boot. Deze boot is 45 voet lang en 7 voet 6 duim breedterwijl de snelheid is berekend op 14 knoopen. Zij bezit ijzeren of stalen wanden van 1/8 duim aan de kiel en duim boven de waterlijn. Ze heeft 3 voet 6 duim diepgang en steekt 2 voet boven de waterlijn uit. Op het voorste gedeelte is een stalen schild geplaatst van duim dikteten einde de bemanning en het roer te dekken en het water tegen te houden, dat bij de ontploffing over boord slaat. De ma chinist en de stokers zijn eveneens door stalen dekkingen beveiligd.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 646