60 kunnen niet met cijfers aantoonen, dat het leger niet compleet is aan geoefende en voor den velddienst geschikte manschappende ge gevens daartoe staan niet te onzen dienste. Maar wanneer wij nagaan, dat elk oogenblik schepen met zieken te Batavia worden aangebracht met honderde manschappen van uitgeputte gestellendat de hospitalen, de reconvalescentengestichten, aanhoudend overvuld zijn; dat tal van soldaten aanhoudendwegens ongeschiktheid voor den velddienstaf gekeurd moeten wordendan kan het ons niet bevreemdendat wij op Java, bij de kompagniën der veldbataillonsbetrekkelijk slechts zeer weinig valide en geoefende maatschappen tellenen dat er sol daten zijn, die reeds voor de deule maal naar Atjeh zijn vertrok ken. Compleet op papier is niet compleet, werd onlangs in dit tijd schrift gezegd, en nooit is zulks duidelijker gebleken dan thans. Daarbij komt nog, dat in 1875 al de in '73 aangegane twee jarige reëngagementen eindigen, behalve de gewone dieustexpiratiën. Heeft men dus nu reeds incompleet niet op papier wellichtmaar in de werkelijkheid zeker dan zal dit incompleet het volgende jaar op onrustbarende wijze stijgen. Een gedeelte toch van hen, wier diensttijd expireert, reëngageert zich niet, en thans zal dit gedeelte grooter zijn dan het gemiddelde van vroeger jaren vreezen wij, omdat velen zelf ernstig ziek geweest zijn, omdat de manschappen vele hunner kameraden den tol der natuur hebben zien betalenkortom omdat zij, afgescheiden van het te velde ondervonden lief en leed, Indië niet van de gunstigste zijde hebben leeren kennen. Afgaande op hetgeen wij rondom ons zien, zijn wij vast overtuigd dat, om op den tot dusverre ingeslagen weg in Atjeh te kunnen voortgaan, zoo spoedig mogelijk een groot aantal soldaten uit Neder land gezonden moeten worden, opdat dezen goed geoefend kunnen zijn tegen dat zij de plaats van geoefendeu op het oorlogsveld moeten innemen. Men zende ons soldaten van goed gehalte en van krachtig lichaamsgestelalleen dezulken versterken inderdaad ons leger. Zal men die kunnen krijgen in voldoende hoeveelheid? Wij zijn ge neigd, deze vraag bevestigend te beantwoorden, mits men er geld voor over heeft. Zouden er zich niet vele Nederlanders aanmelden om dienst te ne men bij het Indisch leger indien menoverigens de werving op den tegenwoordigen voet voortzettende, aan Nederlanders tusschen de 24 en 32 jaar oud, die bewijzen kunnen dat hun gedrag onberispe-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 67