61 ijk is en die voldoen aan eene strenge geneeskundige keuring, een ïandgeld gaf van b. v. f 1200.waarvan de helft bij het engagement sn de wederhelft bij expiratie van dienst, of bij overlijden aan den boe- lel, uit te keeren? Wij gelooven het wel; voor de eerste/600. roorziet de man in de behoeften der betrekkingen die hij achterlaat, net de tweede 600.helpt hij zich-zelven aan een bestaan bij erugkomst. Men heeft dan, gedurende zes jaren, voor die 900. meer handgeld dan thans gegeven wordt, een goed soldaat. Zoodanig man kost per jaar f 150.meer. Werft men aldus 3000 man in 't geheel, dan bedragen de extra-uitgaven bijna drie millioen guldens een in abstracto hoog bedrag, doch betrekkelijk niet hoog, wanneer men nagaat, wat Atjeh reeds heeft gekost en nog kosten zal. Hoe eerder Atjeh onderworpen is aan ons gezag, al moeten ook hooge uitgaven gedaan worden om dat te bespoedigenhoe voordeeliger zulks in alle opzichten, voor den Staat wezen zal! De heer Nierstrasz voerde den 12 November nog eene discussie met den Minister van Koloniën, waarin hij de noodzakelijkheid dei- versterking van ons legermet het oog op Atjehbetoogdeen waar schuwde tegen optimisme ten aanzien der werkelijke sterkte van het leger. De Minister zeide o. a. in zijn antwoord: nLaat Atjeh in de geschiedenis weer het voorbeeld stellen, dat het noch aan energie, noch aan kracht, noch aan voortvarendheid bij de Nederlandsche natie heeft ontbroken." Die energie, die kracht en die voortvarendheid kunnen zich, naar Dnze overtuiginghet best bij de Nederlandsche Kegeering openbaren, wanneer zijal koste zulks ook veelzorgt voor de spoedige en deug delijke versterking van het Indische leger. Dat leger zal dan voor- seker, evenals het tot dus verre steeds heeft gedaan, zorg dragen dat het Yaderiand trotsch mag zijn op zijne zonen, die tusschen de keerkringen belast zijn met de handhaving van zijne eer. Zouden wij ver van de waarheid verwijderd zijn, wanneer wij stellen, over 1875, aan Europeanen: gewoon jaarlijksch verlies 1400 man bovendien voor Atjeh 800 paspoort aan in 1873 voor 2 jaar geëngageerden 1800 n totaal 4000 verlies, benevens gemiddeld minstens 2000 man tijdelijk ongeschikt voor den velddienst? Dan is, voor dit jaar, ook minstens 6000 man 3*

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 68