71 worden de soldaten zeker het best geoefend bij het Indische leger. De in Nederland geoefende manschappen mogen in den wapenhandel bedreven en behoorlijk aan discipline gewend geworden zijn, goede Indische soldaten zijn het niet dadelijk. Zij kennen de taal niet; zij kennen onze voorschriften nietzij zijn niet speciaal geoefend met het oog op de toestanden bij onze expeditiën. Harding, tegen de invloeden van het klimaat; tegen hei tropisch klimaat wordt men niet gehard in Nederland. Betere voeding; als men de soldaten in Nederland goed kan voeden, kan men het in Indië ook. Aldus wil de heer Stieltjes hen in Nederland physiek sterker maken; in een gezond klimaat in Indië, met goede voeding en doelmatige oefe ning, zullen zij ook hier in physieke kracht winnen. Door de manschappen een jaar in Nederland te houden, wordt het Indische leger met der Europeanen verzwakt, of de kosten der werving met i verhoogd. //Men houdt ze thans een week of zes te Harderwijk.' Met den heer Stieltjes gelooven wij dat dit //hoogst verkeerd" isechter niet in den zin zooals hij dat bedoelt, maar omgekeerd; men moest hen geen zes weken te Harderwijk latenmen moest niet wachten op detachementen suppletietroepen van 125 of 150 man, maar alle aangeworvenen steedsals gewone passagiersmet het eerst vertrek kende stoomschip naar Indië zenden en hen dirigeeren op het daar op te richten depot. In Harderwijk leeren onze soldaten zeker niet veel goeds //Ik wijs er op//vervolgt de heer Stieltjes, hoe ook het per soneel, verbonden aan de commissie tot het doen van opmetingen voor spoorwegen op Java, aan vele vermoeienissen was blootgesteld. Nu werden echter de ingenieurs en opzichters, die hier te lande gewoon waren geweest dagen lang in de zon te loopen, niet ziek? ofschoon wij dadelijk na onze aankomst geheel Java door moesten trekken en aan buitengewone vermoeienissen blootgesteld waren. De personen evenwel, die dit hier te lande niet gewoon geweest en niet gehard waren, werden wel ziek." Dit bewijst o. i. alleen, dat men niet ongestraft plotseling eene geheele andere levenswijze aanneemt en dat men, bij de oefening der in Indië aankomende soldatenhen niet in de warme strand plaatsen dadelijk groote militaire marschen moet laten doenmaar dat men hen eerst in koeler klimaat moet leggen, zoodat zij lang zamerhand gewend worden aan de tropische hitte, en dat men bij

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 78