72 de oefeningen oordeelkundig te werk moet gaan. Dat de personen, die in Holland op een bureau zaten en, hier aankomende, dadelijk geheel Java moesten doortrekken en aan buitengewone vermoeienis sen waren blootgesteld, tegen zoodanige plotselinge verandering niet bestand warenzal niemand verwonderen. Zij zouden, om ge zond te blijven, beter gedaan hebben in hunne oude levenswijze te volharden. Maar men moest opmetingen op Java doen en kon dus niet in Holland blijven. Zoo hebben wij ook soldaten in Indië noodig. Het is de taak van het Indisch legerbestuur, te zorgen dat de overgang van de Hollandsche tot de Indische levenswijze van lieverlede plaats vinde, in plaats van zoo plotseling als bij de opmetingen van den heer Stieltjes noodig was. Voor het Indische leger is die plotselinge overgang niet noodig, dan alleen wellicht wanneer men daartoe ge drongen is door groot incompleet aan Europeanen. En onder die omstandigheden de manschappen in Nederland aan te houden, zou geen minister van koloniën op zich durven nemen. //Men moest de soldaten, voor Indië bestemd, niet in kazernes opsluiten, maar hen een jaar lang in een permanent kampement in de hei houden, hen daar laten manoeuvreeren en marcheeren, in de zon laten loopen en vooral ook goed voedenen dan zal men allengs de jaarlijksche aanvulling van het leger in Indië zeer kunnen ver minderen want dan verkrijgt men daar geharde mannendie niet zoo spoedig de hospitalen vullen."' Wij zouden vreezen, dat men de jaarlijksche aanvulling van het In dische leger zou zien verminderen, omdat, op die voorwaarde, geen soldaten te krijgen zouden zijn. Een jaar in de hei geïsoleerd. de menschen zouden zich vervelen en gedemoraliseerd worden. De heer Stieltjes leze eens wat men in Erankrijk van de permanente kampen zegt. Zouden er officieren te vinden zijn, die met lust bij zoodanige hei-brigade dienden? Een paar zomermaanden in een kamp, dat geeft afwisseling en is voor velen aangenaammaar een jaar, en de officieren permanentAls dat het middel moet wezen om voor de geregelde aanvulling van het Indische leger te zorgenMen vergete niet, dat van de brigade steeds troepen naar Indië gezonden worden, dat andere uit Harderwijk hen vervangen dat er dus geen korpsgeest bestaat, dat de soldaten elkander niet kennen. En dan een jaar in de heizonder aanraking met de buitenwereldIeder onzer woont dan toch zeker liever te Buitenzorg of te Malang of te Mage- lang, met een heerlijk klimaat en eene schoone natuur rondom zich

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 79