73 Men geve den soldaten van het- Nederlandsche leger eene uitste kende voeding; dan heeft men bij dat leger geen gebrek aan vrijwil ligers, en uit die vrijwilligers zullen genoeg soldaten voor Indië te verkrijgen zijn. Het Nederlandsche leger, dat is de ware reserve brigade voor het Indische. Maar dat leger behoeft daarom nog niet permanent op de hei te wonen; bij eene goede voeding, die wellicht het dubbele kost van de tegeuwoordigeen eene doelmatige oefening, zullen de manschappen voldoende gehard worden. Hadden de Duitsche soldaten, die den winter vóór Parijs doorbrachten, een jaar lang //in de hei" gelegen om gehard te worden //Het dadelijk uitzenden naar de Oost geeft een grooten schijn van werkzaamheid; men heeft dan een getal; maar het is moorden, het is de menschen in een zekeren dood laten loopen. Ik dring met ernst bij den Minister aan, dat hij eens de statistiek vrage van de ge schiedenis der detachementendie achtereenvolgens zijn uitgezonden. Hij late eens vragen, hoeveel er overgebleven zijn van degenen, die men uitgezonden heeft." Cholera en beri-beri zijn ziekten, die vaak juist de sterkste gestel len aantastenvooral wat de cholera betreft, zal ieder in Indië voor beelden kunnen opnoemen uit zijne omgeving, die deze stelling be vestigen. Eekent men die beide ziektenen, natuurlijk, ook de ge sneuvelden en gewonden niet mede, dan bedroeg in de laatste jaren blijkens de koloniale verslagen (zie de artikelen //statistiek van het leger" in de achtereenvolgende jaargangen van dit tijdschrift) de sterfte onder de Europeanen geen 3 pCt. 'sjaars. En zulks niettegenstaande nog veel meer troepen dan noodig was, aan de strandplaatsen gele gerd waren; aan de strandplaatsen, waar de sterfte steeds meer dan bet dubbele bedraagt van die in de binnen'slands gelegen garnizoenen. Nog geen 3 pCt. 's jaars. Dat cijfer isdoor legering der troe pen in de binnenlanden, nog voor belangrijke vermindering vatbaar. Maar ook met dat cijfer vragen wijof de heer Stieltjes niet schro melijk overdrijft, wanneer hij zegt, dat men //de menschen in een zekeren dood laat loopen" Het is waar; door vele officieren wordt beweerddat men na Mei 1873, om het contingent toch compleet te hebben, niet streng genoeg is geweest met de keuringen te Harderwijk. Een voorbeeld zagen wij in onze omgeving: een man, die door den geneeskundigen dienst finaal was afgekeurd, ongeschikt was verklaard voor allemili- 4

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 80