74 t.aire diensten wegens aanhoudend misbruik van sterken drank, waardoor zijn gestel geheel was ondermijnd, kwam binnen heb jaarte Harderwijk gereëngageerdbij het korps mineurs en sappeurs terug. Dit is voorzeker af te keuren; men had dien man niet moeten aannemen. En dit zal wel met, meer sujetten het gev al geweest zijn. Maar "een jaar op de hei" had zoodanige personen ook niet goed gemaaktUit zoodanige voorbeelden is geen bewijs te halen vóór de oprichting eener Indische brigade; en wij zijn van meening, dat, ten aanzien van het hier door den heer Stieltjes aangevoerde, met recht gezegd kan worden dat, wie te veel bewijzen wil, bij slot van rekening niets bewijst. "Daarom zoo vervolgt de heer Stieltjes kan er ook nooit sprake zijn van het denkbeeld, de brigade in Indië te leggen. Eerst moet inen de manschappen hier wennen" aan het Indisch klimaat, Indische voeding enz.? "hier wennen en dan kan het denkbeeld van den Minister nog goed zijn. Als zij hier eerst een jaar doorvoed en aan groote vermoeie nissen gewend zijn en dan een jaar in een gezond klimaat in Indië gelegd worden, niet als reserveaan welk woord ik eene andere betee- kenisn. 1. die van een tot het laatst te bewaren keurtroep hecht, maar als een depot in den zin van aanvulling, dan is het denkbeeld goed. Maar het eene denkbeeld sluit het andere niet uit. Ik zou dus den Mi nister in overweging willen gevensteeds een jaar vooruit te werven, daaruit de Indische brigade samen te stellen en dan in Indië een paar gezonde garnizoensplaatsen te hebbenwaar de pas ontscheepte soldaten uit Europa nog een jaar blijven, en dan zal de Minister zien, dat van die gedurende twee jaren doorvoede en geharde manschappen niet de helft van het getal, dat tegenwoordig bezwijkt, zal sterven." Sbeeds een jaar vooruit te wervendaarvan kan in de eerste jaren, wij herhalen het, geen sprake zijn, omdat wij alle Europeanen ten zeerste in Indië noodig hebben; zelfs nu, nu nergens anders strijd gevoerd wordt dan tegen den Atjeher. In Indië een paar gezonde garnizoensplaatsen te hebben voor de pas ontscheepte soldaten. Neenop ongezonde garnizoensplaatsen, aan de stranden, legge men alleen het hoog noodzakelijke; alle overige troepen van het Indisch leger legge men in gezonde garnizoensplaat senOok dan zal de Minister zien, dat de sterfte zeer vermindert,, doch zonder dat de kracht van het Indische leger er onder lijdt.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 81