76 in tijd van nood zich aanboden twee jaren naar Indië te gaanna ommekomst van dien termijn bloot te stellen aan armoede Neen, de Eegeering moet hare verbintenis tegenover hare diena ren getrouwelijk nakomen. Maar zij behoeft er daarom nog geene premie op te stellendat die dienaren iets zullen doen in strijd met hetgeen zij 's lands belang acht Daarenboven zijn er onder de oudere soldaten, die in Indië cam pagnes hebben medegemaakt, zeer velen die onder het klimaat lijden, evenals er onder de officieren en ambtenaren zijn. Geen geneesheer weigert ooit verlof aan iemand, die 10 of 12 achtereenvolgende jaren in Indië gediend heeft. Ik heb meermalen gehoord, dat de genees- heeren dan zonder eenig blijk van ziekte het certificaat geven, want zij zeggen, volkomen te recht, dat dan, ook zonder eenig uitwendig teeken, het klimaat een verlof noodig maakt, terwijl zij het certifi caat ook bij korter verblijf geven indien het noodig blijkt." Wij zeggen, dat deze voorstelling volkomen onjuist is, althans voor zoover de officieren betreft, die voor geneeskundige commissiën moeten verschijnen om een certificaat te erlangen. De officieren moe ten werkelijk ziek zijn om een certificaat te kunnen krijgen. Bij de officieren wordt met het geven van een certificaat de hand niet ge licht. De officieren krijgen alleen dan een certificaat, wanneer aan langen verblijf in Indië levensgevaar verbonden is. Wanneer de heer Stieltjes hier gelijk had, dan zouden wij zeggen, dat de Eegeering sedert jaren verplicht zou geweest zijn, recht op verlof, met een ver- lofstractement, gelijk staande aan dat van hem die wegens ziekte naar Nederland gaat, te geven aan ieder harer dienaren die onafgebroken tien jaren in Indië heeft gediend. //Ik ben geen geneeskundige", zegt de heer Stieltjes, //en zal er dus niet over uitwijden, maar ik geloof toch te mogen zeggen dat een dergelijk verlof dan onafhankelijk moet zijn van den rang, want een soldaat zal toch niet anders geconstitueerd zijn dan een officier of ambtenaar." Nu wenschte ik wel, dat er een middel ware om voor de solda ten, die onder het klimaat lijden, en door een verlof van een of twee jaren weder bruikbaar zouden worden, den weg tot zulk een verlof open te stellen, en ook daartoe zou de Indische brigade kun nen dienen." De Minister van Koloniën antwoordde daarop zeer juist met de

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 83