86 om iets te doen of eenigen maatregel te nemen, die ten gevoUe zoude kunnen hebben dat het Indische leger verzwakte of oorzaak konde worden dat men het minder ruim kon aanvullen. De minister van koloniën heeft m. i. zeer juist opgemerkt, dat de oprichting van eene Indische brigade hier te lande er toe leiden zal dat zij die naar Nederland kunnen terugkeeren (wier diensttijd ver streken is) dat zullen doen, behoudens het plan van later weer naar Indië te gaan. De geachte afgevaardigde uit Arnhem heeft dit denk beeld bestreden; doch voor zoover mijne kennis van soldaten en ma trozen gaat, is het denkbeeld van den minister volkomen rationeel. //Hoe het zij en wie er gelijk hebben, wij mogen, dunkt mij, op dit oogenblik geen proeven nemen, die het getal soldaten in Indië zouden kunnen doen verminderen Of het plan ooit uitgevoerd worden zal? Ik geloof met den geachten afgevaardigde uit Steen- wijk, dat het afstuiten zal op onmogelijk te overkomen bezwaren.". Uit de repliek van den heer Storm Van 's Gravesande, welke nu volgde, nemen wij het volgende over: //Herhaaldelijk malen heb ik hier, ook lang vóór de Atjehsche expeditie, verkondigd, dat het Indische leger te weinig sterk is. Ik heb het denkbeeld altijd vooropgezet en er voor gewaarschuwd wij moeten de suppletie troepen als overcompleet hebbenreken er op dat, wanneer de laatste man in Indië is aangekomen, het incom pleet weder even groot is. //Wat betreft de plaatsing hier te lande of in Indië, dit punt is reeds meer dan eens besproken; ook in de discussie van Mei 1873 heb ik er op gewezen, dat de plaats van de reserve, juist zooals de minister meende, in Indië zelve is, en wel op deze gron den: indien wij ernstig bedreigd worden door een Europeeschen 1 vijand, dan kunnen wij de troepen van hier hoogstwaarschijnlijk niet naar Indië zenden of elders doen aankomen, dan moeten zij daar aanwezig zijn. //Ik herhaal nog eens: het leger was, reeds vóór 1873, te zwak en is nu veel te zwak, en men zal ten allen tijde nut hebben van eene reserve, indien zij in eene gezonde streek in Indië zelve geplaatst is. //De vraag is: waarom wil men eene reservebrigade oprichten? Voor het behoud en het nut van Indië. Men moet het leger zóó inrichten, dat het aan dit doel kan beantwoorden. Het geldt hier niet het doordrijven van een lievelings-denkbeelden dat zooeven

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 93