87 vermeld doel kan men niet bereiken door het voorstel zooals de heer De Roo dat gedaan heeft. //Ik heb er reeds op gewezen, dat het detachement in Atjeh, dat wellicht later een duizend man minder zal kunnen bedragen, toch steeds zeer sterk en vermoedelijk meer dan 3000 man zal moeten zijn en blijven. Zooveel kan men niet altijd op Java missen, zonder gevaar van Java te veel te ontblooten van militaire macht. In die behoefte zal dus door meer suppletietroepen moeten worden voorzien. In zoover ben ik het met den heer Stieltjes eens, dat het nuttig kan zijn, de manschappen eerst hier eenigen tijd te oefenenen zulks kan met het stelsel, dat de suppletietroepen overcompleet worden gerekendinderdaad geschieden." Om dit opstel niet al te veel plaats in het Militair Tijdschrift te doen innemennemen wij het minder ter zake doende verdere ge deelte van des heeren Storm's rede hier niet over, en voegen wij bij het bovenstaande geene aanteekeningendaar de lezer reeds uit het geschrevene voldoende zal kunnen afleiden, in hoever wij dè mee ning van genoemden afgevaardigde deelen. Eerder willen wij thans doen volgen wat de minister van koloniën aan de verschillende spre kers antwoordde, voor zoover de zaak-zelve betreft: //Menig geacht spreker heeft als reden tot ondersteuning van het amendement aangevoerd, dat anders aan militairen, die eenige jaren in de Oost zijn geweest en daar in hunne'gezoruheid hebben geleden, de gelegenheid zou worden afgesneden om dienst te nemen en later weder, naar Indië terugkeerendealdaar aan het land diensten te bewijzen. Maar daar zie ik niets van rn. Is dan het getal vrijwil ligers, dat zich bij het Nederlandsche leger aanbiedt, zoo groot? Is daar geen plaats meer? En wanneer die teruggekeerde militairen, na eenige jaren dienst hier te lande, weder zouden willen verplaatst worden naar het leger in Indië, zou daartegen eenig beletsel be staan? In geenen deele, zoover ik weet. //De Eegeering acht zich niet verantwoord om op een oogenblik, dat alle krachten, èn financiëele, èn personeele, moeten vereenigd worden om het leger in Indië te versterkenhier eene som van 300.000 te besteden tot oprichting van gebouwen voor eene Indi sche brigade. //De geachte spreker uit Leeuwarden (De Eoo) zegt: voor ons eigen leger is het nuttig; de brigade zal een bron worden voor het

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 94