91 danig korps, dat bestemd is om recruten en reconvalescenten op te nemen, en dus niet een flinke krijgsmacht, maar eigenlijk slechts een depot zou zijn? //Wat zou men in Indië hebben aan dat korps voor 't eigenlijk doel, waarvoor het in het leven geroepen wordt? Ja, de manschap pen die bij de Indische brigade gediend hebben, zullen meer geoe fend, beter gevoed, meer gehard zijn dan wanneer ze op de tot dus ver gebruikelijke wijze naar Indië gezonden worden, maar zullen ze aan 't Indisch klimaat, zullen ze aan Indische toestanden gewend zijn //Er zijn ziekendie alleen door een reis naar Europa herstellen kunnen; maar zal men zoo heel gemakkelijk besluiten, om onder officieren en minderen naar Europa op te zenden, en zich daarvoor de groote kosten en het verlies hunner diensten gedurende geruimen tijd getroosten Zal men dat doen wanneer het 't meest baten kan in den aanvang, bij het ontstaan van ziekten, die alleen door eva cuatie naar een gezonder eord kunnen bedwongen worden? Of ligt het niet in den aard der zaak, dat men veel eerder daartoe zal over gaanwanneer in Indië zelf de gelegenheid bestaat?" Sprekende over de //brigade Op de hei" van den heer Stieltjes, zegt Pro Pairiadat deze het belang van het Indische leger in 't oog wil houden; maar dat zulks alleen zal kunnen geschieden: //wanneer men het „denkbeeld laat varen van gelijktijdige voor ziening in eene behoefte voor de Nederlandsche verdedigingen zulk een langen weg bewandelen als de heer Stieltjes gaan wil, zal men o. i. alleen kunnen doen wanneer men overvloed van -stof heeft. Dat heeft men nu niet, en daarom achten wij het 't meest met de eischen van het oogenblik overeenkomende, dat de post op de begrooting een memoriepost geworden is, en de minister dus gelegenheid heeft, in nader overleg te treden met de Indische autoriteiten en de Ne- derlandsche deskundigen, om tot eene inrichting te geraken, die het Ned. Ind. leger indedaad versterkt, en niet schijn voor wezen geeft."

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 98