Intusscheu was hij ia Januari 1831 tot korporaal bevorderd; in September 1834 werd hij aangesteld tot fourrier, terwijl hem einde lijk de officiersépaulet den 10den September 1836 ten deel viel. Hieruit blijkt, dat hem in geeuen deele eene //wetenschappelijke" opvoeding ten deel viel. Hij is geweest na self-made man''''; de kennis, welke hij heeft bezeten en ten toon gespreid, heeft hij geheel aan zich-zelven te danken gehad. Het is waar, dat zijn helder oordeel en gezond verstamd hem het verzamelen dier kennis betrekkelijk gemakkelijk heeft gemaakt; doch de verdienste, zich- zelven te hebben gevormd en alles, wat hij geworden is, geheel aan zich-zelven te hebben te danken gehad, is er niet minder om. In 1838 ging Kroesen over bij het Indische leger, waar hij suc- cessivelijk tot le luitenant (1840), kapitein (1845), majoor (1853), luit.-kolonel (1856) en kolonel (1862) opklom. In deze verschillende rangen vond hij telkens gelegenheid, den inlandschen vijand onder de oogen te zien. Als le luitenant (1840) naam hij deel aan de bestorming en de inneming der vijandelijke sterkten tegenover Baros (11 en 12 April) en de inneming van Singkel (25 Mei); twee wapenfeiten, die blijkens de daarvan gegeven dagorders van 7 Mei en 16 Juni 1840 als zeer gewichtig werden aangemerkt, omdat daardoor de Atjehers voor goed van ons gebied werden verdreven en alzoo //de eenige vijandwelke ons ter Sumatra's Westkust nog tegenstond", onschadelijk werd gemaakt, nOnze vlag", zoo lezen wij in laatstgenoemde dagorder, //wappert nu ook van de sterkten, welke de Atjinesche strandbeheerschers tegen ons hadden opgericht; Sumatra erkent ons gebied, dank zij de kracht onzer wapenenEn in de eerste dagorder, in die van 7 Meina de stormenderhandsche verovering van de versterkingen nabij Baros, lezen wij: //Elk soldaat van het Indische leger zij trotsch op den roem, welke zijn kameraad te Sumatra inoogst, en zegge tot zich- zelven: //als hij zal ik mijn plicht doen op het veld van eer."" Yoor Baros was dan ook zeer hevig gevochten; //het was niet dan over de lijkeu derzelver bezetting", zegt de toenmalige kolonel Michiels in een zijner rapporten, dat de positie bemachtigd werd. Als kapitein zien wij Kroesenonder de orders van den luitenant kolonel Van der Hart, deelnemen aan eene expeditie langs de kusten van het eiland Nias, waar de bevolking gedeeltelijk zich vijandig jegens ons gezag had getoond. Bij den aanval op de kampong Hilli Dja Maffou werd hij, het bevel voerende over het peloton, dat den. 2

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 9