G ASONTSNAPPINGr BIJ ACHTERLAADGEWEREN. In de dagbladen van Juli en Augustus des vorigen jaars werd gewezen op de omstandigheid, dat te Samarang, bij de schietoefe ningen der infanterie, herhaaldelijk ernstige verwondingen aan de oogen van officieren en minderen waren ontstaan door ontsnapping van buskruitgas uit het nieuwe achterlaadgeweer. Dit moest natuurlijk wantrouwen wekken in het nieuwe en steeds als deugdzaam geroemde vuurwapen. Gelukkig achten wij het daaromdat een nauwkeurig onderzoek aan de geweermakerssehool te Meester Cornelis werd ingesteld, en de noodige maatregelen zijn genomen om voor den vervolge de oor zaak te vermijden der gasontsnapping en daarmede alle reden van wantrouwen op te heffen. Het komt ons niet zonder belang voor, hier een en ander van de genomen proeven en dien ten gevolge getroffen voorzorgen me de te deelen. Uit het door den Directeur der Geweermakerssehool ingediend verslag nemen wij daartoe het volgende over. Daar ons achterlaadgeweer behoort tot die stelsels, waarbij de gas- afsluiting niet door het sluitmechanisme, maar door eene gasdichte metalen patroon wordt verkregen, zoo volgt daaruit, dat, wanneer deze patroon niet gasdicht is, het kruitgas een uitweg naar achteren zoekt en gevaarlijk voor den schutter kan worden. Wanneer eene kruitlading zonder eenig omhulsel in de kamer van het geweer gebracht ware, dan zou bij het schot een groot gedeelte van het kruitgas naar achteren ontsnappen en zoowel ver-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 160