VARIA, De tegenwoordige veldartillerie. In het Octobernommer (1874) van het Zeilschrift fiir die scAweizerische Artilleriekomt het vol gende voor De vraag, ot voor- of achterladers de voorkeur verdienen, is ten gunste der laatsten beslist. Het vóórlaad-stelsel is in enkele staten nog gehandhaafd; naar mijne meening meer omdat men nog niet tot een besluit gekomen is omtrent het aan te nemen stelsel van achterladers, dan om andere redenen. Alleen Engeland maakt daarop eene uitzon dering, omdat het, van de kulaslading, naar het systeem der voor lading terugging. Ik spreek opzettelijk van teruggangomdat het wel aan geen twijfel meer onderhevig is, dat, bij even rationele construc tie van het stuk en het projectiel, de achterlading voordeeliger is ten aanzien van trefkans, uitwerking van het schot en gemakkelijke be handeling van den vuurmond. Wat het gebezigde materiaal betreft, zoo zien wij, dat de staten, die eene uitgebreide staalindustrie bezittenvan dat voortreffelijk materiaal gebruik makendat daarentegen de anderengedreven door de zucht om niet afhankelijk van het buitenland te zijn, het brons behielden. Zweden bleef om dezelfde reden zijn prachtig gietijzer voor de geschutfabricatie bezigen. Of het gebruik van brons en gietijzer echter op den duur mogelijk blijft, moet ik betwijfelen. De hedendaagsche veldartillerie streeft bepaald naar het meer bestrijkend maken der banen omdat door de grootere invalshoeken de uitwerking der schoten zeer vermindert. Evenals bij de handvuurwapenen moet dus ook voor het veldgeschut de eisch worden gesteldbinnen de meest voorkomende afstanden een

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 430