108 overstelpt, bemerkte dat zij op ruim 75 passen verwijderd was van eene duchtig versterkte en sterk bezette bentingdie tot nog toe door de dichte bainboe-doerie aan haar oog onttrokken was. In het voorfront volkomen stormvrijmoest zij aan de keelzijde genaderd worden, welke beweging zoo snel werd uitgevoerd, dat de vijand was ingesloten vóór dat één der zijnen de stelling kon verlaten. Elke poging om hem tot de overgave te overreden bleek echter vruchteloos, en toen nu de inmiddels uit Blang-oe opgerukte reserve was aangekomen en, ook met hare hulp, op verschillende plaatsen de versperringen waren opgeruimd, klonk het sein tot den stormaan valdie na een bloedig gevecht met de vermeestering der benting gindigde, waarin 73 Atjehers den dood vonden. De sterkte werd onmiddellijk geslecht en, na eene korte rust, de rnarsch in zuidoos telijke richting vervolgd. Het oorspronkelijk plan van kolonel Pel was, ook Padang-IvassatPoe-oe en, zoo mogelijk, Setoe dien zelfden dag te nemen; maar de belemmeringen, die het zwaar be groeide terrein aanbooden niet minder het oponthoud vóór de veroverde benting ondervonden, waren oorzaak dat hij zich met een minder uitgebreid resultaat moest tevreden stellen.- Dit was ook noodig omdat de vijand op onze rechterflank, te Bital, eene zeer sterke stelling bezet hielden het kon te eerder geschieden, dewijl zoowel Padang-Kassat als Poe-oe onder het werkzaam geschutvuur van Kotta-Radja, Blang-oe en Soerian lagen, en dus de vijand daar uit zonder onze troepen bloot te stellen door granaatvuur verdre ven kon worden. Nadat in de veroverde kampong een punt ter versterking was aangewezenkeerden alzoo de troepen naar Blang-oe en van daar hunne kwartieren terug; het vuur der artillerie hield daabij Sinangri in bedwang, terwijl de achterhoede kampong Soerian in de asch legde: ons verlies bedroeg 6 dooden en 47 gekwesten, onder welke laatsten 4 officieven. Reeds den volgenden ochtend werd een begin gemaakt met het opwerpen eener sterkte in Soerian, ter welker plaatse al aanstonds 100 infanteristen werden gelegerd met 2 stukken geschut. Ofschoon de arbeid aanhoudend werd verontrust, bleek het spoedig dat men zich omtrent de positie van Padang-Kassat en P.;e-oe niet had be drogen. 's Vijands vuur van die zijde toch werd spoedig tot zwij gen gebracht, waarop, zonder dat tegenstand werd ondervondeneene reeks versterkingen in Padang-Kassat werden geslecht, en den 16den Augustus te Poe-oe, dat bij verkenning verlaten werd bevon den, een detachement infanterie met 2 vuurmonden werd gelegerd,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 115