4 In het verslag der verrichtingen van het centraal-comité in Ne- derlandsch-Indië over 1874 wordt medegedeeld, hoedanig dit co mité zijn taak heeft opgevat. Daar lezen wij (blz. 4 en volgg.) onder anderen; //Zoowei zieken als gewonden werden (van Atjeh) zooveel mogelijk geëvacueerd; de gewonden kwamen hoofdzakelijk in verpleging te Padang; van de zieken werd het meerendeel naar Java gezonden. Ongeacht dit alles, bleven zelfs tot op heden een groot aantal in verpleging in de ambulances te Kotta Radja, en wel zij, wier ver wondingen en ziekten zich tegen evacuatie verzetten. //De taak van onze vereeniging wordt door het bovenstaande van zelf aangewezen. De gewonde en zieke krijgers te Atjeh hebben steeds onze eerste zorgen //Onze materiëele hulp bestaat in het verstrekken van tabak, sigaren, pijpen, zeep, gezelschapsspelen, suiker, verkwikkende dranken (geen spiritualiën), lectuur, zoowel Fransche, Duitsche en Engelsche als Hollandschehouten beeuen voor geamputeerdenwan delstokken voor kreupelenbrillen voor gebrekkig zienden en kunst gebitten voor hendie de tanden weggeschoten zijnverder zijn wij er in het algemeen op bedacht, den gewonde en zieke te gemoet te komen waar zulks mogelijk is //Bij aankomst van elk transport gewonden en zieken te Padang staat het comité aldaar gereed om de aankomenden behulpzaam te zijn, hetzij met vervoermiddelen naar het Hospitaal voor zoover die van wege de geueeskundige dienst ontoereikend zijn; hetzijen zulks onder toezicht der doctoren met een verfrisschenden dronk wijn of ijswater, met sigaren en dergelijke. Yerder brengen de leden van ons Padang-comité geregeld aan diezelfde lijders, in het hospitaal opgenomen, bezoeken en verstrek ken aldaar tabak, sigaren, lectuur en zoodanige versnaperingen als tot hunne opbeuring strekken kan, en waarin van Regeeringswege uit den aard der zaak niet kan worden voorzien. Aan de van het oorlogsterreiu te Padang aangekomenen, die verder doorgaan naar Java, wordt door de zorg van meergenoemd comité, toevertrouwd aan den zich aan boord bevindenden officier van gezondheidevenzoo ijs sigaren, wijn enz. medegegeven. //De zieken, die zich te Malang, Oenarang, Sindang- Batavia, Ernst Co, 1875.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 11