5 laja, Batoe-toelis en Ivampong Makassar bevinden, worden door ons op dezelfde wijze te gemoet gekomen //Wanneer wij hier nu nog bijvoegen, dat bovendien in enkelege- vallen, indien daartoe naar ons inzien termen bestaan, van onzent- wege hulp wordt verleend van meer specialen aard, b. v. het ver strekken van een kunstgebit hiervoren reeds genoemd, als anders zins, dan hebben wij met het bovenstaande in korte trekken onzen werkkring geschetst." Het comité wijst verder nog op den deerniswaardigen toestand, waarin de Indische krijger zoo dikwerf van het oorlogstooneel terug keert, en noemt zijn taak nhet soulageeren van den gewonden en zieleen krijger Juist. Maar men overdrijve niet, in de eene of andere richting, zooals naar wij meeuen wel eens plaats heeft gehad. De persoonlijke hulp, in den oorlog door het Roode Kruis verleend, kunnen wij hier buiten sprake laten; deze kan nooit overdreven zijn en is, als de zuiverste uiting van menschenmin, niet genoeg te prijzen. De Heer Von Bültzingslöwen te Atjeh maakte zich verdienstelijk, vooral omdat hij het moreel van den soldaat wist op te wekkenzelf onversaagd, strekte hij, de burger, den soldaat tot voorbeeld. Hij maakte, althans in den aanvang der espeditie, geen nauwkeurig onderscheid tusschen zieken en gezonden, en begreep, dat het ook tot de taak van het Roode Kruis behoorde om ziekten te voorkomen. Dat was goed, want in den aanvang eener expeditie is het den soldaat niet mogelijk, zich-zelven iets te verschaffen. Maar zoodra de gelegenheid bestaatdat de man zich-zelven kan voorzien van hetgeen hij noodig heeft al werd ookmet de hulp van het Roode Kruis, eene kantine of eene toko opgericht, dan behoort het Roode Kruis zich voor individueele hulp terug te trekken, ook voor het moreel van den soldaat. Deze heeft te velde meer soldij dan in 't garnizoen, omdat hij daar niets tot de menage heeft bij te dragende gelegenheid tot vertering is daarentegen min der. Bestaat die gelegenheid niet, dan wordt het geld verdobbeld er is o. a. bij de expeditie tegen Atjeh, zoo door Europeanen als door inlanders, grof gespeeld. Het ligt o. i. op den weg van het Roode Kruis, om, zoo al de eerste dagen of weken van eene expeditie verschillende versnaperingen om niet gegeven worden, zich daaraan zoodra mogelijk te onttrekken door, waar noodig, mede te werken

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 12