MHOI OlITItE.VT DBS PADRIE-OOBLOG KA 1830, getrokken uit het journaal van wijlen den kolonel A. van der Hart. Het is bijna een halve eeuw geleden, dat op Java een opstand uitbrak, die ons heeft verplicht een oorlog te beginnen welke vijf jaren heelt geduurd en die, helaas niet de eenigste maal, heeft doen zien, dat onze troepenmacht in Indië lang niet altijd sterk genoeg is geweest om ons dadelijk, en overal waar dit noodig was, naar behooren te kunnen doen gelden. Aangestookt en geleid door den even kloeken als beleidvolien en werkzamen Hipo Negoro, kreeg het in 1825 ontbrande vuur des oproers spoedig zulk een uitbreiding en een zoo onrustbarend aanzien, dat men er bepaald op bedacht moest zijnen geene middelen on- aangewend mochten blijven, om ons het bezit van Java zoo veel doenlijk te verzekeren en om dus ons gezag dien klem en die kracht hij te zetten, welke noodig waren, om een vijand te bestrijden en ten onder te brengendie, door fanatisme gedreven, zich niets minder had (en doel gesteld, dan de Nederlanders uit het binnenste des eilands te verdrijven. Het bleek echter weldra, dat daartoe onze militaire macht op Java alleen niet toereikende was en dat deze dus moest worden versterkt al ware het ook dat zulks niet anders kon geschieden dan met op- offering, althans met het in de waagschaal stellen der belangen van andere onzer bezittingen in den archipel. Op grond ook van deze overwegingen voorzeker, nam de hooge regeering in Indië in 1826 het besluit, dat een gedeelte der troepen

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 130