129 dat hij zich thans sterk genoeg achtte om zelfs openlijk tegen ons bestuur in verzet te komen en eene van ons onafhankelijke positie te kunnen aannemen. Zonder zich in 't minst te laten gelegen liggen aan de vertoogen, welke door ons bestuur daartegen werden ingebracht, stoorde hij zich niet meer aan 's Gouvernements verordeningen en bevelen en handelde alleen en geheel naar eigen inzichten en belangen. Zijne macht was op dat oogenblik betrekkelijk grooter dan de onze en hij liet geene gelegenheid voorbijgaan om ons dat te doen ge voelen. Zoo belette hij onder anderen het aanstellen van een regent voor Priamaneene betrekking, die door overlijden vacant geworden was, en waarop hij voor zich zijne wenschen gevestigd had. Hij werd daarin echter gedwarsboomd door de penghoeloe's van het re gentschap, die hem als een overweldiger vreesden en haatten; en toen hij daardoor dus zijne oogmerken niet kon bereikenverklaarde hij positief aan den civielen gezaghebber te Priaman, dat, wanneer men bem niet tot regent wilde verheffen, hij daarin zou berusten, maar dat dan ook geen ander die waardigheid zou bekleedenen dat, ingeval het bestuur er toe mocht overgaan om Sidi-Soetan, de wer kelijk rechthebbende persoon, te benoemen, hij hem zou doen dood schieten. De regeering, bewust van hare onmacht, om zoo noodig, hare bevelen en handelingen met geweld te doen opvolgen en eerbiedigen, koos den middelweg, stelde vooreerst geen regent aan, maar droeg den civielen gezaghebber van Priaman op, in geval van verschil, als beslissend per soon het voorzitterschap van den raad van penghoeloe's op zich te nemen. Deze toegevende handeling, ofschoon geheel door de omstandig heden geeischt, was voor Nan Tjerdik eene aansporing te meer om aan zijne aanmatiging en willekeur een nog ruimeren teugel te vieren. Het duurde dan ook niet lang, of •hij organiseerde een geregeld stelsel van sluikhandel, dat hij, even onbeschaamd als trotsch en zonder de minste achterhoudendheiddadelijk onder ons oog in wer king bracht. Zijne zoutkeeten strekten zich uit van Narras tot zelfs onder het bereik van ons geschut te Priamanen ondanks de zoutbandel een gouvernements-monopoliede vrije aanmaak van dat artikel dus verboden was, en daaromtrent nog onlangs strenge plakkaten door den resident waren uitgevaardigdbleef Nan Tjerdik voortgaan met zich daaraan hoegenaamd niet te storen. Intusschen was er ook geschil ontstaan over de troonsopvolging

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 136