132 penen in de hand daartegen te zullen verzetten en liever den oorlog te willen dan zich door het terugtrekken uit de XIT. Kotta's en het ver laten van Pilobang voor het geheele regentschap Priaman te vernederen. Deze verklaring was dus niet anders dan eene formeele oorlogs declaratie;ze mocht door ons althans in geen anderen zin wor den opgenomenen er werd dan ook besloten dienovereenkomstig te werk te gaan. Omdat Nan Tjerdik echter nog niet tot dadelijke vijandelijkheden was overgegaan, werd bij ons de veronderstelling gemaakt, men nog tijd genoeg zou hebben om Narras te kunnen overvallen en zoo doende den Toeankoe zender veel tegenstand in handen te kunnen krijgen. Met dat doel werd bepaald, dat de militaire kommandarit van Suma tra's Westkust, de kapitein L. De Rochemont, onverwijld met een de tachement van Padang naar Priaman zou marcheren dat hij moest trach ten deze plaats ongemerkt te bereiken en vervolgens met een voldoend getal troepen op Narras zou afgaan, om deze kampong bij het aanbre ken van den dag te overvallen en Nan Tjerdik gevangen te nemen. Voor het geval dat deze gevangenneming misschien aanleiding mocht geven tot onrustige bewegingen onder het kwalijk gezinde gedeelte der bevolking, rekende men er op, dat de van Padang medegenomen versterking toereikend zou wezen om die dadelijk in hare geboorte te kunnen smoren. De assistent-resident van Padang werd door den resident Mac Gillaviy gecommitteerd, en bestemd omgedurende den tijd der onder neming, het beleid van zaken in het regentschap Priaman op zich te nementerwijl het oorlogskorvet Pollux naar Priaman zou stevenen om Nan Tjerdik na zijne gevangenneming aan boord te ontvangen en naar Padang over te voeren. liet wel gelukken van dit goed beraamde plan hing dus geheel af van eene even spoedige als geheime marsch der troepen van Pa dang:werd Nan Tjerdik van hunne aankomst te Priaman onder richt, dan zou hij het doel daarvan zeer goed inzien en het plan van overvalling trachten te verijdelen bleven onze bewegingen hem echter onbekend, dan bestond er kans op een goeden uitslagte meer omdat bij, bij het voornemen om spoedig een onverwachten aanval op Priaman te wagen en te zeer op zijne krachten steunende, de kampong Narras op dat oogenblik minder goed liet bewaken. Aan de voorwaarde tot welslagen der onderneming werd echter geenszins voldaan. Op een niet gunstig gekozen uur vertrok de kolonne in den

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 139