tot de oprichting van toko'swaar de inan het gewenschte tegen niet te hooge betaling erlangen kan. Dit wat de gezonden betreft. Ten aanzien van de zieken op het oorlogstooneel moeten wij als onze meeniug te kennen gevendat materiëele hulp over 't algemeen onnoodig is; alleen bijzondere ge vallen maken daarop een uitzondering. De militaire geneesheeren zijn volkomen bij machte, voor eene goede verpleging te waken, en de Eegeering stelt hen ruimschoots in staat, alles aan de gewon den en zieken te verstrekken wat vereischt wordt. Op de zieken- schepen, zoo bij de eerste als de tweede expeditie tegen Atjeh, vond men bepaaldelijk alleswat voor verpleging, versnapering, opwek king en versterking noodig was. De tusschenkomst van het Eoode Kruis werkt dan soms zelfs nadeelig, omdat zij den soldaat onte vreden maakt met de in de daad niet genoeg te prijzen verpleging van Gouvernementswege. Maar het Eoode Kruis kan, op het oor logstooneel, op de ziekenschepen en in de hospitalen, veel doen om den man voor verveling te behoedenen daarvoor heeft het ook veel gedaan, door verstrekking van lectuur en andere middelen tot uit spanning. Dit is naar onze meening eene zaak, die niet genoeg bevorderd kan worden. üet Eoode Kruis doe in het algemeen datgenewaartoe het individu niet bij machte is en dat buiten de bemoeienis der He- geering valt. Daartoe behoort het verstrekken van lectuur en gezel- schapspellen, damborden enz., aan zieken en gewonden, in ruime mate; het schenken van kunstledematen aan de ongelukkige slacht offers van den oorlog; de plaatsing of de medewerking daartoe in particuliere betrekkingen van voor den militairen dienst wegens bekomen wonden afgekeurden; het geven van onderstand aan hen, die ten gevolde van de bekomen wouden niet meer in staat zijn, zelf den kost te verdienen en wier pensioen onvoldoende wordt ge acht voor levensonderhoudhet geven van onderstand aan de on verzorgd achterblijvende betrekkingen van hen, die hun leven lieten op het veld van eer. De fondsen, voor Comfurius en Eoghair bijeen gebracht, en het te Soerabaja gevormde Atjeh-fonds behooreu o. i. eigenaardig tot het Eoode Kruis in Indië. In die richting worde de werkkring van deze instelling meer en meer uitgebreid. Daarentegen kan zij, naar onze meening, aan de andere zijde zeer worden ingekrompen. De soldaat, die ten gevolge van te velde bekomen wonden of ziekten in de hospitalen wordt ver- 6

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 13