133 namiddag van Padang, en hoewel een marsch van elf uren moest worden afgelegd, werden er hoegenaamd geene vivres of iets ten behoeve der troepen medegenomen. Toen den volgenden morgen, ten 4 uur ongeveer, Priaman werd bereikt, waren de manschappen geheel afgemat, en behalve dat de meesten reeds bij het naderen der kampong deze binnenliepenom tot het lesschen van hunnen dorst eenig water te bekomen, beijverden de anderen zich, als het ware, om met het noodige rumoer het eerst het fort te bereiken. Het natuurlijke gevolg daarvan was niet alleen dat "de troep uit een geraakte, maar ook dat zijne aankomst spoedig alom bekend was, de te Priaman wonende bloedverwanten en aanhangers van Nan Tjerdik dezen daarvan onverwijld kennis gaven, en alzoo. het plan, om Narras te overvallen, gerust kou worden opgegeven. Zonder daartoe dan ook iets verder te verrichtenzond de kapitein De Rochemont rapport van het gebeurde aan den residenten trachtte hij, in afwachting van nadere bevelen, onze werkelijke voornemens voor den vijand geheim te houden, door den schijn aan te nemen van in onderhandelingen te willen treden. Toeankoe Nan Tjerdik echter maakte van deze gelegenheid gebruik om zijne strijdkrachten' zooveel doenlijk te verzamelen, en hij was daarmede reeds vrij wel gevorderdtoen twee dagen later van Padang den last werd ontvangen om Narras met geweld te nemen. Daartoe werd de 12e December bestemd. Reeds vroeg in den morgen rukte tot dat doel van Priaman op eene kolonne van onge veer 100 man infanterie en 50 man mariniers en matrozen van Zr. Ms. korvet Pollux, medenemende een 3-potiderkanon en een houwitser van- 24 pond, benevens een vrij aanzienlijk getal hulptroepen. Den weg langs het strand volgende, bereikte men al spoedig de kampong Mangong, die echter door de inwoners verlaten was. Na hier eene bezetting van Maleische hulptroepen te hebben achtergela ten, werd de uiarscli ongestoord voorgezet, tot dat de kolonne, dicht bij Narras gekomen zijnde, uit het rechts van den weg aanwezige kreupelhout door de eerste vijandelijke kogels werd begroet. Een paar schoten uit den drieponder en een klein getal biertoe afgezonden tirailleurs waren echter voldoende om den zich verscholen houdenden vijand te verjagenwaarna op een kanonschots afstand voor de versterkte kampong positie werd gevat en het geschut in batterij werd gebracht, ten einde de poort aan den ingang der kam pong te beschietenboven welke de vijand een soort van bolwerk

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 140