140 het punt stonden van te zullen zegepralen, den ongelukkigen verdedigers in de ooren klonken als de voorspelling van een vrreeden marteldood. De gedachte aan dat vooruitzicht gaf hun echter dubbelen moed en elkeen nam zich voor, zich tot het laatste oogenblik te zullen verdedigengeen sc'uot werd er meer gedaan zonder zeker te wezen daardoor ook een Padrie minder voor zich te hebben; bedaard en koelbloedig bleven zij sterk en met onversaagdheid de komst verbeiden van den steeds naderenden vijand. Houdt moed brave soldaten nog weinige uren en uwe edele vol harding zal niet onbeloond blijven. Ziet, daar ginds in de zee komen eenige prauwen opzetten, welke hunne stevens landwaarts hebben ge wend, zij naderen onze post, wellicht is het eene onvoorziene hulp welke voor u opdaagt, en u uitkomst zal scheuken,ja, dappere verdedigers, houdt stand, want het is onze trouwe Boeeginesche han delaar Auachoda Dangkapdie bericht heeft ontvangen van uwe be narde positie, en die met zijne prauwen en met zijn volk van poeloe Ping komt om u ter hulp te snellen. Weldra waren deze prauwen dan ook het strand genaderd en de Atjehsche zeeschuimers op de vlucht gejaagd, het fort was nu aan de zeezijde door vrienden gedekt en den belegerden daardoor een zware steen van het hart gelicht. Met mindere bezorgdheid, doch even spaarzaam en voorzichtig, gingen deze intusschen voort met op de vijanden te vuren, en ook aan dien kant scheen nu liet geluk zich aan onze zijde te willen scharen, door een goed aangebracht schot met schroot werd hun dappere aanvoerder doodelijk getroffen en geraakten eenige der voornaamste Padriesche hoofden belangrijk, verwond. Dit verlies en de ons zoo onverwacht aangebrachte hulp brachten den vijand aan 't wankelen, en nadat hij nog verscheidene zijner beste doebalangs verloren hadwerd het beleg weldra opgebroken en trokken de vijandelijke troepen binnen hun gebied terug. De dappere verdedigers van Ajer-Bangies zullen zeker steeds met eere genoemd worden in de geschiedenis van het Indische leger. Bernard werd tot beloouing van zijn gehouden gedrag gedecoreerd met de militaire Willemsorde 4e klasse; hij bleef zich steeds als een dapper en flink soldaat doen kennen en stierfin 1837, ge durende het beleg van Bondjol. Worclt vervolgd).

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 147