153 Hoe uit te drukken wat de oogen van den soldaat dan antwoordden, en wat er omging in zijn hart bij het drukken van de ontvleeschde hand, die uitgestoken werd om de zijne te zoeken. Audere malen daarentegen kwam de ziekenoppasser na weinige dagen in de kazerne terug, en nauwlijks binnengekomen, ging hij op zijn bed zitten en met den laadstok van zijn geweer porren in den bek van de lamp; eene verrichting, zeer voordeelig voor hem die zijne oogen verbergen wilterwijl hij het hoofd omlaag houdt. De officieren gingen gestadig de lijders in de hospitalen opzoeken. Zij begaven er zich in genoegzaam grooten getale heen om bij elk bed te kunnen verwijlen, en vermeden alzoo aanleiding tot droefheid en ontmoediging te geven aan hendie zouden hebben kunnen wa nen, dat zij aan zich zeiven overgelaten bleven. Deze bezoeken waren voor de arme patiënten een behoefte geworden. Op het gewone uur hoorden zij op de trappen het sabelgekletter en stemmengeluid; hunne blikken wendden zich onwillekeurig naar de deur, in af wachting, dat zij open zou gaan om doortocht te verleenen aan de bezoekers, die zich dadelijk in de zalen verspreidden. Alle gezichten flikkerden op, en in de flauwe oogen der stervenden zag men een licht schijnsel van hoop en troost schitteren. Arme jongelingen Er waren dagen, waarop het slepen van de sabels zich een uur later deed hooren dan naar gewoonte. In dat uur waren zij geheel oog en geheel oor; bij de geringste opschudding meenden zij het ge- druisch der voetstappen, het geluid der stemmen te herkennen. Hun overspannen verbeelding schilderde hun onvoorziene beletselennieuwe ongelukken, die plotseling waren opgekomen, en in dien staat van gejaagdheid deed het gevoel van pijn zich te levendiger gevoelen. //Ze komen niet, ze zullen niet meer terugkomen, en ik ben zoo ergmisschien zal ik niet tot morgen levenen ik zal verlaten stervenHa! daar zijn ze!" Dit gevoel werkte zoo weldadig, dat het zich niet in woorden laat uitdrukken. Men weet, dat de ziekenoppassers der militaire hospitalen allen ouder de soldaten genomen werdenop vele plaatsen hadden zij die taak ook te vervullen in de burger-gasthuizenwat zij deden zoo lang er niemand onder de bevolking te vinden was, die zich tot dezen dienst wilde leenenwelke zoo zeer door de inwoners gevreesd werd, dat zelfs het lokaas der rijkste belooningen hen niet kon doen besluiten zich daarvan te kwijten. De soldaten boden zich uit eigen beweging voor dat werk aan.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 160